25 / 09 / 2022

709 bin hektar tarım alanı bölünmeden kurtuldu!

709 bin hektar tarım alanı bölünmeden kurtuldu!

Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım Arazileri Miras Takip Sistemi sayesinde yüzbinlerce hektar tarım arazisinin miras yoluyla bölünmesinin önüne geçildi. 2014 yılında uygulamaya sokulan ve tarım arazilerinin miras ve satış yoluyla parçalanmamasını içeren düzenlemeye ilişkin son rakamlar yüzleri güldürdü. Yeni Şafak gazetesinde yer alan habere göre, Tarım ve Orman Bakanlığı, Tarım Arazileri Miras Takip Sistemi (TAGBİS)’i uygulamaya koydu. Yapılan sistemle MERNİS üzerinden ölen kişilere ait T.C. kimlik numaraları sisteme alınıyor ve bu T.C. kimlik numaraları üzerinde tarımsal arazi varlığı olup olmadığı miras takip sistemi ile kontrol ediliyor. Üzerinde tarımsal arazi mülkiyeti bulunan murislere ait taşınmazlar da sistem tarafından takibe alınıyor.

DİKKAT ARAZİNİZ OLABİLİR

Edinilen bilgiye göre, Türkiye'de 3,1 milyon zirai işletme ve yaklaşık 40 milyon arazi sahibi mevcut. Ancak mirasçıların birçoğu arazinin varlığından veya nerede olduğundan habersiz. Mirasçıların yaklaşık yüzde 30'u da gönüllü olarak intikal işlemlerini gerçekleştirmiş.

694 BİN KİŞİ MİRAS BIRAKTI

Kanun çıktığından bugüne kadarki sürede Türkiye'de 1 milyon 447 bin 43 kişi yaşamını yitirdi. Bunlardan 694 bin 757 muris (miras bırakan kişi) üzerinde tarımsal arazi varlığı tespit eden bakanlık, bu dosyaları da takibe aldı. Türkiye'de bir senede vefat eden kişilerden zirai araziye malik olanların oranı söz konusu rakamlar dikkate alındığında ise yüzde 48’e denk geliyor. Bu çalışmalarla bakanlık 709 bin 67 hektar zirai arazinin satış yolu ile bölünmesini engelledi.

5 milyon parsel mirasçıya devredildi

Yaşamını yitiren ve üzerinde tarımsal arazi mülkiyeti bulunmasına rağmen bir yıl içinde devir işlemlerini tamamlamayan 116 bin 311 murisin 586 bin 380 mirasçısına tebligat gönderildi. Bakanlık, söz konusu vatandaşlardan 3 ay içerisinde intikallerin tamamlanmasını talep etti. Tebligat sonrasında,56 bin 70 murisin üzerindeki tarımsal arazilerin intikalleri mirasçıları tarafından yapıldı. Kanun uygulamaları kapsamında 2015, 2016 ve 2017 yıllarında toplam olarak 5 milyon 4 bin 671 tarım parselinin bölünmeksizin mirasçılara intikali sağlandı.
Geri Dön