06 / 07 / 2022

8 bin yataklı 5 şehir hastanesi 2017'de açılacak!

8 bin yataklı 5 şehir hastanesi 2017'de açılacak!

Mehmet Müezzinoğlu, Sağlık Bakanı olarak katıldığı son törende, önümüzdeki yıl bu zamanlara gelindiğinde, 8 bin yataklı 5 şehir hastanesinin hizmete gireceğini belirterek, hastane binalarının bulunduğu şehirlerin en modern binaları olacağını söyledi.Konya Karatay Entegre Sağlık Kampüsü'nün (Konya Şehir Hastanesi) yapımı için temin edilen kredinin sözleşmesi imzalandı.Müezzinoğlu, törende yaptığı konuşmada, şehir hastaneleri projesinin çok zorlu bir yolculuk olduğunu, ancak buna rağmen projelerin güçlü bir sahipleneni olduğunu ifade etti. "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu projelerin arkasında, tabiri caizse kapı gibi durdu" diyen Müezzinoğlu, şunları söyledi:


"Bu güçlü irade sayesinde bugün gerçekten dünyaya örnek olabilecek bir noktayı yakaladık. Önümüzde başarıların hızla gelebileceği bir döneme girildi. Zorlukları büyük oranda aştık. İlkini 4-5 ay sonra Mersin Şehir Hastanesi'nin açılışıyla taçlandıracak ama zorluğun ikinci basamağı başlayacak. Bunların dünyaya örnek olacak şekilde yönetilebilmesi ve hakikaten hayal ettiğimiz hedeflere ulaşabileceğimiz bir yönetim anlayışıyla ülke ve bölge sağlığına farklı bir vizyonu kazandırabilmek. Kayseri Entegre Şehir Hastanesi de dahil olmak üzere 14 Mart Tıp Bayramı'nda, 2017'de açacağız"


Bir yıl içinde 8 bin yatak


Mehmet Müezzinoğlu, Isparta ve Yozgat şehir hastanelerini 2016 sonunda veya 2017 başında açacaklarını belirterek,  Ankara  Bilkent'in ise 2017'nin başında hizmete gireceğini söyledi. Müezzinoğlu, "Seneye bu vakte geldiğimizde, 8 bin yataklı 5 şehir hastanemiz hizmete girmiş olacak. Bu hastaneler şehirlerin en modern binaları olacak. Şu anda 18 şehir hastanesinin inşaat süreci devam ediyor. 2017 sonu itibariyle birçoğunun hizmete gireceği görülecek. Yaklaşık 30 bin yatak kapasiteli şehir hastanelerinin inşaatlarında ve finansmanlarında herhangi bir sıkıntı yaşamadık" diye konuştu.


2017 sonuna kadar 42 bin yatak


Müezzinoğlu, Denizli ve Samsun şehir hastanelerinin ihalelerinin son imza aşamasına geldiğini ve bu ay içerisinde bunların bitirilmesinin hedeflendiğini kaydederek, şöyle devam etti:


"Süreç içinde Diyarbakır, Antalya, Trabzon, Aydın ve İstanbul Sancaktepe şehir hastanelerinin bir ay içinde Yüksek Planlama Kurulu (YPK) onaylarını alarak ihale süreçlerini başlatacağız. Çoğu gitti, azı kaldı. 30 bin yatak kapasitenin işlemleri bitti. Önümüzde yaklaşık 10 bin yatak kapasite var. Onun da yıl sonuna kadar ihalelerini tamamlayacağız. 2018 sonuna kadar da hizmete girmesi amacıyla yeni bir yolculuğa çıkacağız. Başka bir taraftan, kamu bütçesiyle 42 bin yatak kapasiteli 270 hastanenin inşaatları devam ediyor. 2017 sonu itibariyle bunlar da milletin hizmetine girecek."


Önemli olan ülkenin hedefleri


Konya Karatay Entegre Sağlık Kampüsü için kredi veren bankalara teşekkür eden Mehmet Müezzinoğlu, yaşanan tüm sıkıntılara rağmen ihaleye girenlerin hiçbir tereddütte bulunmadan bu hizmetlere talip olduğunu, bu şirketlerin en zor zamanlarda bile hükümete güvendiğini vurguladı. Müezzinoğlu, "Biraz sonra belki deklaresi yapılacaktır. 65. hükümet önümüzdeki 3 yıl çok daha güçlü dinamikleri bu ülkeye, millete sunacaktır. Yeni Sağlık Bakanı kim olacak, henüz bilmiyoruz. Ama önemli de değil. Önemli olan ülkenin hedefleri, ülkenin gelecek yıl, 2023'te nerede olacağı. Hedeflere gidebilmek için kişiler, kurumlar araçtır. Bu hedeflere yürüyen bir ülkenin mensubu olmaktan ayrıca mutluluk duyuyorum. Bugüne kadar yaklaşık 30 bin yatak kapasiteli şehir hastanelerinin imzalarında katkım olması dolayısıyla, arkasında eserlere imza atabilmiş bir vatandaş olmaktan da onur duyacağım" dedi.
Yeni Şafak