03 / 07 / 2022

800 yıllık Kaleiçi Çarşısı yeniden canlandırılacak!

800 yıllık Kaleiçi Çarşısı yeniden canlandırılacak!

Denizli Büyükşehir Belediyesi tarafından 800 yıllık Kaleiçi Çarşısı'nın yeniden canlandırılarak ekonomiye ve turizme daha fazla katkı sağlaması için düzenleme projesine başlandı. Denizli Büyükşehir Belediyesi, Ahilik geleneğinin temellerinin atıldığı 800 yıllık geçmişi bulunan tarihi Kaleiçi Çarşısı'nda yapacağı düzenleme çalışmasının projesine başlandı. Hürriyet'te yer alan habere göre; tarihi çarşıyı yeniden canlandırmak amacıyla ekonomiye ve turizme daha fazla katkı sunmak için proje 2 bölüm olarak planlandı. Denizli Kaleiçi Muhtelif Sokakları Üst Örtü Projesi ve Cephe Sağlıklaştırma Projesi'nin ilk bölümü tamamlanırken projenin 2. bölüm çalışmalarının devam ettiği kaydedildi.

TARİHİ ÇARŞIDA GÖRSEL BÜTÜNLÜK SAĞLANACAK

Proje içerisinde Kaleiçi Çarşısı'nda tescilli sur duvarlarında kalan bölgede yer alan sokaklarda kullanılan mevcut branda ve tente örtüler kaldırılıp tarihi dokuya uygun taşıyıcısı ahşap malzemeli şeffaf üst örtü yapılacak. Binaların cephelerinde ise iyileştirmeler ve malzeme bütünlüğü sağlayarak tarihi çarşıya uygun halde olacak. Proje kapsamındaki tüm binaların dış cephesinde görüntü kirliliği oluşturulan kaplamalar sökülecek, boya ve sıvası tamir edilecek. Proje kapsamında yer alan tüm binaların dış cephesinde bulunan yağmur oluk ve boruları yenilenecek. Cephelerde yer alan klima dış üniteleri projede belirtilen ahşap kafesler içerisine taşınacak. Proje kapsamındaki binaların dış cephesindeki doğramalar, dükkan vitrinleri önerilen şekilde yeniden yapılarak ıslahı sağlanacak. Dükkan tabelaları ahşap malzemeden cephe boyunca imal ve monte edilecek. Dükkanlara gerekli yerlerde alüminyum kepenk inşa edilecek.

‘KALEİÇİ ÇARŞISI DENİZLİ'NİN KALBİDİR’

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Osman Zolan, tarihi Kaleiçi Çarşısı'nın şehirin kalbi konumunda olduğundan bahsederek, “Atalarımız tarafından 800 yıl önce kurulan tarihi çarşımızda söz verdiğimiz gibi Denizli Kaleiçi Muhtelif Sokakları Üst Örtü Projesi ve Cephe Sağlıklaştırma Projesi yapacağız. Tarihi çarşımızı aslına uygun şekilde yeniden düzenleyerek hem görsel bir bütünlük, hem de kullanım anlamında konfor sağlayacağız. Kaleiçi bambaşka bir güzelliğe kavuşacak” dedi. Proje ile tarihi çarşıyı yeniden canlandırarak ekonomiye ve turizme daha fazla katkı sağlamayı amaçladıklarını vurgulayan Başkan Zolan, “Burada yapacağımız proje ile ekonomik anlamda bir canlılık getireceğimiz gibi ecdadımızdan kalan tarihi değerlerimize de sımsıkı sahip çıkacağız” açıklamasında bulundu.