01 / 10 / 2022

925 milyon Euro kredi çeken BOTAŞ’tan 300 milyon euroluk bir kredi daha

925 milyon Euro kredi çeken BOTAŞ’tan 300 milyon euroluk bir kredi daha

Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi, likit doğalgaz alımında kullanılmak üzere 300 milyon euroluk ikinci bir kredi için Socar ile görüşmeye başladı. BOTAŞ daha önce de Deutsche Bank'tan 925 milyon euroluk kredi temin ettiği duyurulmuştu.Boru Hatları ile Petrol Taşıma Anonim Şirketi’in (BOTAŞ), Socar ile 2022 boyunca likit doğalgaz (LNG) alımında kullanılmak üzere 300 milyon euroluk yeni bir sendikasyon kredisi için görüştüğünü iddia edildi.

Konuya yakın kaynaklara göre kredinin maliyeti (all-in) Euribor+575-650 baz puan olarak belirlenecek. Kredinin vadesi 1 yıl 1 gün olarak öngörüldü.

Temmuz ayında BOTAŞ'ın yine LNG alımları için Deutsche Bank'tan 925 milyon euroluk kredi temin ettiği duyurulmuştu.

Geçtiğimiz günlerde Alman Deutsche Bank’tan gönderilen açıklamaya göre BOTAŞ’ın aldığı kredi ABD, Cezayir ve Katar’ın da aralarında olduğu 10 ülkede önceden düzenlenmiş tedarikçilerden LNG satın almasına izin verecek. Kredi finansmanı ise Türkiye tarafından garanti edilmekte ve gelecekte artırılabilir.
Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.
Geri Dön