04 / 02 / 2023

ABD'de mortgage sorununun faturası lüks konuta kesildi

ABD'de mortgage sorununun faturası lüks konuta kesildi

ABD'nin düşük gelirlilere yönelik mortgage pazarında başlayan sorunlar lüks konut alanına da sıçradı. Yükselen faiz oranları tüm satışları durdurdu.ABD'de düşük gelirlilere yönelik olarak geliştirilen mortgage pazarında (sub prime) patlak veren kriz ülkede yüksek gelirlilere yönelik mortgage pazarını da etkiledi. Piyasalarda yaşanan dalgalanma yalnızca kredi faizlerini yükseltmekle kalmadı. Özellikle borsalarda yaşanan düşüşler ve düşüşlerin daha uzun süre devam etme ihtimali lüks konuta yönelmeyi planlayan olası alıcıları da korkuttu. Alıcılar daha iki ay öncesine kadar özellikle lüks konutlar için yüksek bedeller ödemeye hazırken değişen piyasa şartları nedeniyle artık satın alma planlarını ya geçici süre ertelemeyi daha uygun görüyor. Ya da daha önceden aynı ev için önerdikleri fiyatın yüzde 15-20 altında fiyat teklifleriyle satıcıların karşısına çıkıyor.

TEDİRGİNLİK ARTIYOR

Uzmanlar Wall Street'te yaşanan histerinin sokaklara taştığına işaret ederek insanların her geçen gün biraz daha tedirgin olduğunu söylüyor. Hem alıcı hem de satıcıların güveni büyük ölçüde ortadan kalktı. Basında yer alan ve her geçen gün kötüleşen mortgage haberleri ise özellikle lüks konut alıcılarını tedirgin etti. Bu nedenle alıcılar hemen hareket etmek yerine bekle gör stratejisi uygulamayı uygun görüyor. Her yıl yapılan milyar dolarlık satışlarla rekor kıran lüks konut sektörü son yaşanan olayların ardından ortaya çıkan korku havası nedeniyle duraklama dönemine gireceği ifade ediliyor. Buna gerekçe olarak ise lüks konut alımında kullanılan ancak devlet güvencesi taşımayan ''Jumb mortgage'' isimli kredi dilimlerinde yaşanan hızlı faiz artışları gösteriliyor.

Bu kredi türü devlet güvencesi taşımadığı için ödeme güçlüğü çıktığında bankalar açısından önemli sorunlara neden olma potansiyeline sahip . Bu nedenle faiz oranları da 30 yıllık mortgage kredilerin de bile yüzde 7.35'e fırlamış durumda. Kısa bir süre öncesine kadar mortgage pazarının önemli seçeneklerinden biri olan Jumbo mortgage kredileri faiz artışlarının ardından adeta durma noktasına geldi. Zira faizlerdeki artış lüks konut alıcılarının satın alma gücünü yüzde 10-15 oranında düşürdü. Ancak sorunlar bununla da sınırlı değil. Artık lüks konut alıcıları kendilerine uygun uzun vadeli kredi çözümleri bulma konusunda da güçlük çekiyor. Uzmanlar düşük gelirlilere yönelik mortgage pazarında başlayan sorunların faturasının lüks konut alıcılarına kesildiğini ileri sürerek bu durumun en az 1 sene sürebileceğini belirtiyor. (Sabah)
Geri Dön