26 / 05 / 2022

Abdül Batur’dan kentsel dönüşüm çağrısı!

Abdül Batur’dan kentsel dönüşüm çağrısı!

İzmir Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, İzmir Ticaret Odası (İZTO)’nun ekim ayı olağan meclis toplantısında kentsel dönüşüm ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.Konak Belediye Başkanı Abdül Batur,  İzmir  Ticaret Odası’nın ekim ayı olağan meclis toplantısına katıldı. İz Gazete’de yer alan habere göre toplantıda Konak Belediyesi ile İZTO arasında eğitime destek protokolü imzalandı. Belediye Başkanı gerçekleşen toplantıda meclis üyelerine kent yenileme projeleri, belediye hizmetleri ve kentsel dönüşüm hakkında bilgi vererek Konak Gültepe Bölgesi’yle başlamış olan kentsel dönüşüm çalışmalarının da hızla devam ettiğini aktardı. Batur: “Kentsel dönüşümde kararlıyız” dedi.

Bekleyecek zamanımız yok

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur katılmış olduğu İzmir Ticaret Odası’nın ekim ayı olağan meclis toplantısında İZTO meclis üyelerine kent yenileme projeleri ile belediye hizmetleri hakkında bilgi verdi. Meclis toplantısında Abdül Batur ve İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener arasında imzalanan eğitime destek protokolü ile Konak Belediyesi tarafından verilmiş olan kırtasiye destek kartlarının İZTO üyeliği bulunan kırtasiyelerde de geçerli olabilmesi sağlandı. Meclis toplantısında kendisine yöneltilen soruları yanıtlandıran Abdül Batur; “Bu kentin en önemli sıkıntılarından bir tanesi dönüşümün sağlanması gerekliliği. Bu sadece Konak içinde değil kentin tüm bölgelerinde geçerli ama yapı envanterinin en eski olduğu ilçe Konak. 30 Ekim'de deprem gerçeğini hepimizi yaşadık. Hep deprem gelecek dedik, bilim insanları uyarıyor. Ancak bizim yerel yönetimler olarak elimizi çabuk tutmamız lazım. Bizim bekleyecek zamanımız yok. Gültepe planlarımızı 1 senede bitirdik. Bütün parti gruplarını desteği ile geçirdik.  Biz bu kadar iyi niyetliyiz. 1 yılda 300 hektarlık ve 1,5 yılda da 200 hektarlık alanın planlamasını bitirdik. Bütün kamu kuruluşları ile görüşüyoruz. Artık bu bölgelerde değişim olacak, olması lazım. Yüzde 85 oranında vatandaş ‘bu bölgeler değişsin’ diyor” dedi.

Abdül Batur’dan kentsel dönüşüm çağrısı!

Çok başarılı projelere imza attı

İZTO Başkanı Mahmut Özgener, toplantıda konuşma yaptı. Özgener, yaptığı konuşmada Konak Belediye Başkanı’nın başarısından da söz etti. Başkan Mahmut Özgener’in konuşmasında şu ifadeler yer aldı: “Kentimizin merkezini oluşturan Konak ilçemiz, hepimizin işleri açısından bir kesişim noktası. Kemeraltı Çarşısı, Kızlarağası Hanı, Kadifekale, Agora, Saat Kulesi, Asansör gibi birçok kültürel mirasımızı barındıran, ticari ve sosyal anlamda kentimize yön veren sivil toplum kuruluşlarımızın merkezlerinin bulunduğu Konak’ta, 87 bin üyemizin 20 bin 17’si, yani yüzde 23’ü faaliyet gösteriyor. Meslek Komitesi Üyelerimizin bir kısmı yakın zamanda Sayın Başkan’ı ziyaret etti ve Konak’ın kentsel dönüşüm yoluyla yeniden yapılanması, inşaat ve emlak projeleri başta olmak üzere daha birçok konuda fikirlerini öğrenme fırsatı buldu. Sayın Başkanımız ve Sevgili Dostum Abdül Batur, Narlıdere’de görev yaptığı dönemde de çok başarılı projelere imza attı. Tecrübesi ile Konak’ta da gerek hizmet gerekse projeleriyle çok başarılı bir şekilde yoluna devam ediyor.”

Yerinde dönüşüm ile dönüşümü yürüttük

Toplantıya davet edildiği için İZTO Başkanı ile meclis üyelerine teşekkür eden Batur, Narlıdere’de gerçekleştirilmiş olan yerinde dönüşüm projesi hakkında şu ifadeleri kullandı: “Narlıdere, doğup büyüdüğüm yer. İnsanın doğup büyüdüğü yerde hizmet etmesi çok önemli bir deneyimdi. Belediyecilik tecrübesini İZBETON müdürü iken zaten çok iyi yaşadık. İZBETON'un 19 kişilik personelden 750 kişilik personele ulaşmasında emeğimizin geçtiğine inanıyorum. Bu deneyimle Narlıdere'de 20 yıllık görev sürecimiz oldu. Narlıdere'de böyle bir çalışmaya başlarken, Narlıdere'deki İzmir' her çeperinde gördüğümüz önemli bir sıkıntı kentsel dönüşüm ile ilgili çalışmaları yürüttük. Kentsel dönüşümün K’si bile orta yokken biz Narlıdere'de planlamaları yaptık.  Bugünkü kentsel dönüşümde yapılan uygulamaların temelidir. Kenti yeniledik. Bunu yaparken en önemli husus yerinde dönüşümdü. Rezerv alanlarımız olmasına rağmen yerinde dönüşüm ile dönüşümü yürüttük. Bugün Konak'ta mahallelere gittiğimizde referans olarak gösterdiğimiz alana orası.”

Abdül Batur’dan kentsel dönüşüm çağrısı!

Kentsel dönüşüme yoğun istek

Abdül Batur kentsel dönüşüm için gelen yoğun istek konusundan da bahsetti. Batur: "Konak'ta kentsel dönüşüm yapılacak bölgelerdeki alanları dolaşırken vatandaşın bizden tek isteği vardı. Bu bölgeyi de Narlıdere gibi yapacak mısın, Narlıdere gibi burası değer kazanacak mı, diye sordular. Yapılan çalışmalarda önümüze çıkan kadınlar Gültepe bölgesinde aksamları çıkıp bir çay içeceğimiz bir yer bile yok diyordu. Konak'ta 30 senedir kimse bu işe elini sürmemiş. Biz de bu işi nasıl yaparız anlayışı ile arkadaşlarımızla oturup çalıştık. Bu kentin en önemli sıkıntılarından bir tanesi dönüşümün sağlanması gerekliliği. Bu sadece Konak içinde değil kentin tüm bölgelerinde geçerli ama yapı envanterinin en eski olduğu ilçe Konak. 30 Ekim'de deprem gerçeğini hepimizi yaşadık. Hep deprem gelecek dedik, bilim insanları uyarıyor. Ancak bizim yerel yönetimler olarak elimizi çabuk tutmamız lazım. Bizim bekleyecek zamanımız yok. İnsanların bizden istediği şu, elimizdeki binaları güvenli olacak şekilde revize etmek.  Bunun önünü açmamız lazım. Biraz radikal oluyor ama yapılacak şey bu. Karşıyaka'dan Güzelyalı'ya kadar bir Çin Seddi var. Bunu ada bazlı da çözmek mümkün, yeni planlar da mümkün. Ancak uygulama ile ilgili çok sıkıntılarımız var. Gültepe planlarımızı 1 senede bitirdik. Bütün parti gruplarını desteği ile geçirdik.  Biz bu kadar iyi niyetliyiz. 1 yılda 300 hektarlık ve 1,5 yılda da 200 hektarlık alanın planlamasını bitirdik. Bütün kamu kuruluşları ile görüşüyoruz. Artık bu bölgelerde değişim olacak, olması lazım. Yüzde 85 oranında vatandaş ‘bu bölgeler değişsin’ diyor” dedi.

Kentsel dönüşüm için bu gerekli

Başkan Batur, K sınırlarıyla ilgili emsal artışı konusu hakkında da açıklama yaptı. Konuyu belediyenin kasım ayı meclisine taşıyacağını söyleyen Batur: “1 Kasım'dan itibaren K sınırları içerisindeki alanlarda parsel bazında yüzde 20 ada bazında yüzde 30 emsal artışını gündeme getireceğiz. Kentsel dönüşüm için bu gerekli” dedi. 

İzmir'deki kentsel dönüşüm için  TOKİ  önerisi!