Yüzde 40 ciro açıklaması biraz komik olmuş, AVM’lerde henüz açılan mağaza çok az!

Yüzde 40 ciro açıklaması biraz komik olmuş, AVM’lerde henüz açılan mağaza çok az! Yüzde 40 ciro açıklaması biraz komik olmuş, AVM’lerde henüz açılan mağaza çok az!

AVM’lerin ilk gün kalabalık olması AVM yatırımcıları ile perakendeciler arasında polemiğe sebep oldu...Dünyada normalleşmenin ilk adımları alışveriş merkezlerinin açılmasıyla atıldı. Türkiye, Bilim Kurulu üyeleri ve perakendecilerin henüz erken demesine rağmen, alışveriş merkezlerinin bir bölümünü açılışı yapıldı. AVM’lerin ilk gün sonuçları ise AVM yatırımcıları ile perakendeciler arasında yeni bir polemiğe sebep oldu.

Cumhuriyet Gazetesi köşe yazarı Jale Özgentürk, bugünkü yazısında AVM'lerdeki ciro kirasını ele aldı. Konuyla ilişkin Abdullah Kiğılı açıklamalarda bulundu.

İşte Jale Özgentürk'ün yazısı...

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş, yaptığı açıklamada “Normal zamanda bir günde AVM’lere 6.5 milyon kişi gelirken pazartesi gibi 1 milyon 226 bin giriş oldu” demişti.

Cirolarda ise ciddi bir artış olduğunu söyleyen Altaş şöyle konuştu: 

“Müşteriler artık nokta atışı alışveriş yapacak. Giriş sayısı yüzde 23 olmasına rağmen cirolarda yüzde 40’lara yakın bir oran var. Eskiden 100 müşteriden ortalama 8 kişi alışveriş yapıyordu. Bu dönemde tahminimiz 10 müşteriden 8’inin alışveriş yapacak gibi bir durumu var.”

Yüzde 40 ciro artışını perakendecilere sordum. Rakamları anlayamadıklarını söylüyor ve ekliyorlar. “Altaş’ın bu rakamları kaç perakendeciden aldığını merak ediyoruz. Oranladığımız zaman gelenlerin yüzde 80’i alışveriş yapmış. O zaman ciro rekorlarının kırılması lazım. Böyle bir açıklama neden yapılıyor. Algı mı yaratılıyor bilemedik.” Açıklamayı tutarsız bulan perakendecilerden biri de Abdullah Kiğılı. Cadde ve açıkhava AVM’lerindeki mağazalarını açarak test yapan Kiğılı, “Yüzde 40 ciro rakamı açıklaması biraz komik olmuş. AVM’lerde henüz açılan mağaza çok az. Kuaförler, berberler açıldı” diyor. Açıklamaların AVM açılışlarına bir gerekçe yaratmak için yapıldığı belli. AVM’lerin 500 bine yakın istihdam sağladığı, büyük yatırımlarla açıldığı da tabii ki önemli gerçekler. Ancak yeni bir salgının yaratacağı fatura daha ağır olmaz mı?

AVM-mağazalar savaşında kim, ne istiyor?

Kapalı olan 16 AVM bayramdan sonra açılacak!