Adana-Karataş yoluna ilişkin 8 soru mecliste!

Adana-Karataş yoluna ilişkin 8 soru mecliste! Adana-Karataş yoluna ilişkin 8 soru mecliste!

Adana-Karataş yolu meclis gündemine taşındı. Konuya ilişkin soru önergesi hazırlayan CHP Adana Milletvekili Ayhan Barut, sorularının Bakan Turhan tarafından yanıtlandırılmasını istedi..CHP  Adana  Milletvekili Ayhan Barut, Adana-Karataş yolunun tamamlanmasına ilişkin soru önergesi ahzırladı. Barut sorularının Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan tarafından yanıtlandırılmasını talep etti.

CHP'li Barut önergesinde "Adana kent merkezinden Karataş ilçe merkezi istikametinde kullanılan ve özellikle Havutlu, Doğankent, Solaklı Mahallelerini kapsayan yol çalışmaları uzun yıllardır sürüyor. Yapımı yılan hikayesine dönen yolda maalesef neredeyse her gün acı trafik kazaları yaşanmaktadır. Bitmek bilmeyen yol yapımı sürerken, haklı olarak korku yaşayıp endişelenen yurttaşlarımız bu yolu 'Ölüm Yolu’ olarak adlandırmaktadır." dedi.

"İki şerit halinde süren yol yapım çalışmaları esnasında özensizlik ve dikkatsizlik de gözlenmektedir. Özellikle Doğankent ve Solaklı Mahallelerimizde yolun her iki tarafında yükselti farkları hiçe sayılarak bazı yurttaşlarımızın olası bir yağış durumunda ev ve işyerleri su altında kalacaktır. Yerleşim alanları içinden geçen yolda üst ve altgeçitlere yer verilmemesi, kaldırım dahi düşünülmemesi tepkilere yol açmaktadır." şeklinde açıklamalarda da bulunan Barut,  "Her gün binlerce aracın geçtiği ve çok sayıda yurttaşımızın kullandığı yol aynı zamanda önemli bir tarımsal üretim bölgesidir. Haliyle bu yolda Doğankent, Solaklı ve Havutlu gibi yerleşim alanlarında kavşak düzenlemesine, yaya geçitlerine, alt ve üst geçitlere, yeterli trafik ışığına ve çok önemli çevre-kaldırım düzenlemesine ihtiyaç duyulmaktadır. Yurttaşlarımızın sorunların çözülmesi için çok kez yolu trafiğe kapatarak eylem yapması bile durumun ciddiyeti ve aciliyetini ortaya koymaktadır." diyerek 8 soru sordu.

Barut'un soruları

1. Adana - Karataş Yolu’nun ne zaman tamamlanması düşünülmektedir?

2. Adana'dan Karataş İlçemize ulaşmak için kullanılan bu yolun sürekli trafik kazalarına neden olmaması ve yolun "Ölüm Yolu" olarak anılmaması için bakanlık olarak bir inceleme/değerlendirme yapmanız söz konusu mudur?

3. Meydana gelen kazalarda sürücü, yol, gerekli uyarı/ikaz işaret ve levhaları gibi etkenlerin oransal katkısı nedir?

4. Bahse konu yolda meydana gelen araçlar arası ve yayalara karşı işlenen kaza oranı/sayısı nedir?

5. Vatandaşlarımızın "Ölüm Yolu” olarak adlandırdıkları bu yolda kaç vatandaşımız trafik kazası sonucu can vermiştir?

6. Artık can ve mal kaybı yaşanmadan kullanılmasını istediğimiz bu yol için caydırıcı/önleyici hangi tedbirleri alacaksınız?

7. Yurttaşlarımızın sorunların çözülmesi için çok kez yolu trafiğe kapatarak eylem yapması dikkate alınarak sorunlara çözüm üretilecek midir?

8. Özellikle Solaklı ve Doğankent yerleşim bölgelerinde kavşak, kaldırım, alt ve üst geçitlerle trafik ışık düzenlemesi yapılacak mıdır?