Adana kentsel dönüşüme 6 milyar TL ayırdı!

Adana kentsel dönüşüme 6 milyar TL ayırdı!

Sampaş A.Ş. uzmanlarınca hazırlanan ve 6 milyar TL'lik bir değerin oluşacağı planlanarak hayata geçecek projede, toplam 13 bin adet konut ve iş yeri bulunuyor.


Adana'nın Çukurova ilçesinde, 1078 dönüm alan üzerine yapılacak olan ve 13 bin konut ve iş yerinin yer aldığı 6 milyar liralık değeriyle Cumhuriyet tarihi boyunca Adana'ya yapılan en büyük yatınm olan Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi, 1. Çukurova Yapı Zirvesi'nde tanıtılacak. Kooperatif ve belediye toplu konut sistemiyle düşük maliyet gözetilerek düşük kalite ve depreme dayanıksız, olarak üretilen Çukurova ilçesindeki Belediye Evleri Mahallesi, yapıldığı dönemin şartları ve yıllar içerisinde yaşanan depremlerin etkisi ile şehir için sorun oluşturmaya başlayınca kısa bir zaman önce kentsel dönüşüm projesi başlatıldı. Sampaş A.Ş. uzmanlarınca hazırlanan ve 6 milyar TL'lik bir değerin oluşacağı planlanan proje, toplam 1078 dönüm alan üzerine yapılacak. Akıllı kent olarak planlanarak hayata geçecek projede, toplam 13 bin 2 adet konut ve iş yeri bulunuyor. 276 dönüm sosyal donatı alanı ve 247 dönüm de yeşil alana sahip olan proje tamamlandığında, gece 35 bin, gündüz 41 bin ldşi yaşayacak. Yıkımları yapıp da inşaatlara başladıktan 3 yıl soma evlerin hak sahiplerine teslim edilmesi planlanan Belediye Evleri Mahallesi, yeni haliyle Adana'mn en gözde semti olacak. Yeni yapılan bölgede Adana'yı anlatan "Kebapçılar Sokağı", eğlence amaçlı "Kafe Barlar Sokağı", "Kültür Sokağı", gibi unsurlarla dünya ölçeğinde çok sayıda sosyal, kültürel ve ekonomik amaçlı alanlar bulunacak. Açık alışveriş merkezi modelinin benimsendiği projede TEM'den Turgut Özal Bulvarı'na kadar uzanan 2,5 km uzunluğunda bir ticaret aksı oluşturulacak. 


Dönüşüm projesini hazırlayan Sampaş A.Ş.'nin Yönetim Kurulu Başkam Şekip Karakaya, Öncül Sefa İletişim Hizmetleri ve Home&OFffice Concept dergisi işbirliği ile 18 Şubat Çarşamba günü  Adana  Sheraton Otel'de yapılacak olan "1. Çukurova Yapı Zirvesi'nde, Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi'nin tanıtımını yapacak Karakaya, Belediye Evleri Kentsel Dönüşüm Projesi'nin, Çukurova Belediyesi'nin önderliğinde, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın üst denetimi, desteği ve Sampaş A.Ş.'nin teknik müşavirliği ile süratle ilerlediğini belirtti.Türkiye Gazetesi