05 / 07 / 2022

Adana'daki kamu binalarının depreme karşı dayanıklılığı TBMM'de!

Adana'daki kamu binalarının depreme karşı dayanıklılığı TBMM'de!

Adana'daki kamu binalarının depreme karşı dayanıklılığı ve deprem risk haritasının yenilenmesi çalışmaları meclis gündemine taşındı. CHP'li Şevkin, konuyla ilgili soru önergesi hazırladı...CHP  Adana  Milletvekili Müzeyyen Şevkin, Adana'daki kamu binalarının depreme karşı dayanıklılığına ve deprem risk haritasının yenilenmesi çalışmalarına ilişkin soru önergesi hazırladı. Şevkin, sorusunun Ulaştırma Ve Altyapı Bakanı Çevre Ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yanıtlandırılmasını istedi.

CHP'li Şevkin,, ''18.04.1996 tarihli ve 96/8109 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile yürürlüğe giren "Türkiye Deprem Bölgeleri Haritası", Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi Başkanlığı tarafından yenilenmiş, 18 Mart 2018 tarih ve 30364 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanmıştır.  Adana ilimiz, 1996 yılındaki haritaya göre birinci derece, 2018 yılında yenilenen haritaya göre ise ikinci derece deprem kuşağında yer almaktadır. Hatırlanacağı üzere 1998 yılında meydana gelen Richter ölçeğine göre 6.3 büyüklüğündeki Adana-Ceyhan depreminde 145 kişi hayatını kaybetmiş, 1500'den fazla kişi yaralanmış, 76 bin konut ve işyeri yıkılmıştır. Bu bağlamda aşağıdaki sorularımın Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından yazılı olarak yanıtlandırılmasını saygılarımla arz ederim'' diye konuştu. 

CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin'in soruları:
1- Adana ilimizde Afet yönetimi kapsamında 'Önleme ve Zarar Azaltma' ile 'Hazırlık bağlamında yapılan çalışmalar nelerdir? 

2- Adana ilimizde kamu yapılarının deprem dayanıklılık analizleri yapılmış mıdır? 

3- Adana ilimizde kamu yapılarının depreme karşı güçlendirilme çalışması yapılmış mıdır? 

4- Risk taşıyan binaların kaç adedinde güçlendirme çalışması yapılmıştır? 

5- Deprem haritasının yenilenmesi ve zemin etütlerini de içeren deprem risk haritası hazırlanması yolunda bakanlığınızın herhangi bir çalışması var mıdır? 

6- Bakanlığınızın, 'Deprem Fay Yasası' ile ilgili bir çalışması olacak mı?