Adil Karaismailoğlu: Kanal İstanbul en önemli gündemlerimizden olacak!

Adil Karaismailoğlu: Kanal İstanbul en önemli gündemlerimizden olacak!

Çılgın proje ile ilgili önemli açıklamalar yapan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "2021'de startını verdiğimiz Kanal İstanbul Projesi, 2022 yılında, projenin ilerleme hızına hız katacağımız en önemli gündemlerimizden biri olacak" dedi.Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bolu'da Karayolları Cankurtaran Bakım ve İşletme Şefliğini ziyaret ederek hayata geçirilen mega projelerle ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Bakan Adil Karaismailoğlu, burada gerçekleştirilen toplantıda yaptığı açıklamada, Sazlıdere Barajı üzerinde yapım çalışmaları başyalan Sazlıdere Köprüsü ile çılgın proje olarak bilinen Kanal İstanbul Projesi'ne de start verildiğini söyledi.

Adil Karaismailoğlu: Kanal İstanbul en önemli gündemlerimizden olacak!

Yaptığı açıklamada ulaşım alanında iki büyük uluslararası zirve yaptıklarını, uluslararası denizcilik otoritelerini mega kent İstanbul'da bir araya getirdiklerini dile getiren Bakan Adil Karaismailoğlu, tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs sonrasında dünya ölçeğinde ulaşım stratejilerinin ve küresel tedarik zincirinin yeni standartlarını enine boyuna masaya yatırdıklarını ve gelecek fırsatlarını değerlendirdiklerini dile getirerek, hizmete açılan köprü, tünel, geçit ve terminal binaları hakkında da önemli açıklamalar yaptı. 

Adil Karaismailoğlu: Kanal İstanbul en önemli gündemlerimizden olacak!


- "2022 yılının ilk çeyreğinde 1915 Çanakkale Köprüsü ve Malkara Çanakkale Otoyolu hizmete açılacak"

 

Yapılan yatırımlarla ilgili önemli açıklamalar yapan Bakan Adil Karaismailoğlu, şunları dile getirdi:  "2022 yılı da bizim için, mevcut projeleri bitirip, yeni projeleri hayata geçireceğimiz yoğun bir sene olacak. Cumhuriyetimizin yüzüncü yıl sembollerinden birisi olacak 1915 Çanakkale Köprümüzü ve Malkara Çanakkale Otoyolumuzu 2022 yılının ilk çeyreğinde hizmete açacağız. 2021'de startını verdiğimiz Kanal İstanbul Projesi, 2022 yılında, projenin ilerleme hızına hız katacağımız en önemli gündemlerimizden biri olacak. Kanal İstanbul ile dünya deniz taşımacılığına yeni bir soluk getireceğiz. Türkiye'nin denizlerdeki lojistik hakimiyetini artıracağız. Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattını da 2022 yılı sonunda işletmeye açacağız. Konya-Karaman hızlı tren projemizi 8 Ocakta hizmete alıyoruz. Yüksek Hızlı Tren hatlarımızı lojistik bir süper güç olma yolunda daha verimli kılacak, yük taşımacılığı için de kullanacağız. Ulusal çapta tamamladığımız, ilerleme kaydettiğimiz ve planladığımız demiryolu yatırımlarımızın yanı sıra, kent içi raylı sistemler için de güçlü bir yılı geride bırakıyoruz. Kent içi raylı sistemlerin ekonomiye ve çevreye katkıları göz ardı edemeyeceğimiz boyutlarda."

Kanal İstanbul'dan gayrimenkul alan yabancılar meclis gündeminde!