01 / 07 / 2022

Kanal İstanbul'dan gayrimenkul alan yabancılar meclis gündeminde!

Kanal İstanbul'dan gayrimenkul alan yabancılar meclis gündeminde!

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Ülkemizdeki yabancı yatırımcılara ilişkin soru önergesi verdi. Yabancıların Türkiye'de gerçekleştirdiği yatırımlar TBMM gündemine taşındı. CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, konuya ilişkin soru önergesi verdi. 

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, sorularının Cumhurbaşkanı Fuat Oktay tarafından yanıtlanmasını talep etti. Gökçel, "Aşağıdaki sorularımın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Sayın Fuat Oktay tarafından Anayasa'nın 98'inci İçtüzüğün 96'ncı maddeleri gereğinde yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim" diye konuştu. 

Kanal İstanbul dan gayrimenkul alan yabancılar meclis gündeminde!

CHP Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel'in soruları: 

1- Borsa İstanbul'da bulunan yabancı yatırımcıların büyüklüğü ne kadardır? Son 5 yıllık değişim oransal olarak nedir? 

2- Türkiye Varlık Fonu elindeki menkul ve gayrimenkullerin ne akdarı yabancı sermayeli şirket veya şahıslara satılmıştır? Bu satışlar en çok hangi ülkeye ait şirket ve vatandaşlara yapılmıştır?

3- Kanal İstanbul olarak bilinen İstanbul'da yapılması planlanan bölgede satışı yapılan arazi ve gayrimenkullerin ne kadarı yabancı şirket veya ülke vatandaşları tarafından alınmıştır? 

4- Türkiye'de 2018 - 2021 yılları arasında açılan tamamı veya bir kısmı yabancı sermayeli şirket sayısı yıl bazında nedir? 

Pınar Demircan/Emlakkulisi.com