Adnan Aslan: Çelik ihracatı Nisan'da yüzde 35 düştü, üretime ara verilebilir!

Adnan Aslan: Çelik ihracatı Nisan'da yüzde 35 düştü, üretime ara verilebilir! Adnan Aslan: Çelik ihracatı Nisan'da yüzde 35 düştü, üretime ara verilebilir!

ÇİB Başkanı Adnan Aslan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle sektör ihracatının Nisan'ın ilk 20 gününde yüzde 35 civarı gerilediğini belirtti...Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan yaptığı açıklamada nisan ayının ilk yirmi gününde çelik ihracatının yüzde 35.7 azalış ile 574 milyon dolara gerilediğini, böyle sürerse Mayıs ayında üretime ara vermek zorunda kalabileceklerini belirtti.

Sputnik News'te yer alan habere göre; Çelik İhracatçıları Birliği (ÇİB) Başkanı Adnan Aslan, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının etkisiyle sektör ihracatının Nisan'ın ilk 20 gününde yüzde 35 civarı gerilediğini, ihracattaki düşüşün Mayıs ayında da sürmesini öngördüklerini belirtti. Reuters'ta yer alan habere göre  Adnan Aslan, yeni sipariş oluşmaması durumunda sektörün üretime ara vermek zorunda kalabileceğini de belirtti.

'Düşüş Mayıs'ta devam edebilir'

Aslan yaptığı yazılı açıklamada, çelik ihracatının yılın ilk çeyreğinde miktar bazında yüzde 10, değer bazında da yüzde 15.1 gerilediğini dile getirerek, “Nisan ayının ilk yirmi gününü incelediğimizde, çelik ihracatının miktarda yüzde 33.7 düşüş ile 877 bin tona, değerde ise yüzde 35.7 azalış ile 574 milyon dolara gerilediğini söyleyebiliriz. Bu düşüşün mayıs ayında da devam edeceğini öngörüyoruz” dedi.

ÇİB verilerine göre, Türkiye’nin çelik ihracatı ilk çeyrekte 5.1 milyon ton olurken, değer bazında ise 3.1 milyar dolar oldu.

'Yeni siparişler durdu'

Adnan Aslan, “Salgından önce alınan siparişlerin üretimine devam ediyoruz ancak bir süredir sektörümüzün genelinde yeni siparişler söz konusu değil. Hatta zaman zaman sipariş iptalleri ile de karşı karşıya kalabiliyoruz. Salgının etkisinin bu seviyede devam etmesi ve yeni siparişlerin oluşmaması durumunda çelik üreticilerimizin de üretimine ara vermek zorunda kalabileceğini söyleyebiliriz” şeklinde konuştu.

Türk çelik sektörünün zaten uygulanmaya devam eden korumacılık önlemleri sebebiyle en önemli ihracat pazarlarında kayıplar yaşamaya devam ettiğini dile getiren Aslan, bu doğrultuda yeni hedef pazarlar belirlediklerini de belirtti.

Aslan, “Yeni pazar arayışlarımız doğrultusunda Güneydoğu Asya, Batı Afrika ve Latin Amerika bölgelerini radarımıza aldık. Salgının ortadan kalması ve global ekonominin olağan seyrine dönmesi ile orta ve uzun vadede söz konusu pazarlarda ihracat artışı yaşayabileceğimizi düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

Çelik ihracatçıları yeni pazarlara odaklandı!