Ağaoğlu Milas'tan 5 milyar dolar ciro hedefliyor

Ağaoğlu Milas'tan 5 milyar dolar ciro hedefliyor

Ağaoğlu Grubu, Net holding'in Milas'taki 9.8 milyon metrekare alanlı arazine yaptığı prjeden 5 milyar dolar ciro hedefliyor. Grup kazandığı parayı enerjiye yatıracak.


Konut sektörünün önde gelen şirketlerinden Ağaoğlu artık adını enerji sektöründe de duyuracak. Sektöre hızlı bir giriş yapmak istediklerini ve milyar dolarlık yatırım planladıklarını söyleyen Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu "Artık enerji sektöründe de varız. Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu ne kadar izin verirse o kadar yatırım yapacağız. Alabildiğimiz kadarını alacağız" dedi.

Öncelikli olarak yenilebilir enerji alanına yatırım yapacaklarını söyleyen Ağaoğlu "Dört bölgede arazi aldık. Rüzgar ve hidroelektrik enerjisi üretmek için de şirketlerimiz kuruldu.Diğer taraftan şirket devri almak için gerekli görüşmeleri yapıyoruz. 3 şirketi devir alacağız. bu konuda EPDK'ya başvuruda bulunduk. Başvurunun onaylanmasının ardından hangi şirketleri aldığımızı açıklayacağız" dedi.

135 megawattlık rüzgar enerjisi için başvuru yaptıklarını kaydeden Ali Ağaoğlu devir alacakları santral lisanslarının ise 100 megawatt civarında olduğunu söyledi. Rüzgar enerjisi yatırımlarının 1 megawatt'ının 1 milyon 200 bin euro olduğunu söyleyen Ağaoğlu konuşmasını şu şekilde sürdürdü: "rüzgar enerjilerinde merkezimiz Marmara Bölgesi olacak. bu işe yapacağımız yatırım ilk etapta 120 milyon euro. İkinci etapta talep ettiğimiz izinleri alırsak 160 milyon euro da öyle harcayacağız. Hidro elektrik santrallerde ise merkezimiz Doğu Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi olacak. HES'lerin ortalama maliyeti 1 megawatt için 1 milyon euro. En az 1 milyar dolarlık enerji yatırımlarında rüzgar ve HES yatırımı yarı yarıya olacak"

Milas'ta 5 milyar doları aşacağız

Net holding'e ait Milas'taki 9 milyon 500 bin metrekarelik arazide inşaata başladıklarını belirten Ali oğlu bu konuda şu bilgiyi verdi: "Net Holding ile yaptığımız protokol çerçevesinde, yapılan değerleme çalışması sonucunda toplamda 95 milyon dolar nakit ödedi. Ayrıca buradaki projemizde Net holding yüzde 19 oranında hissedar.

Burada ilk kazmayı Haziran'da vurduk. Yeni bir kentin inşaasına başladık. Otelleri, golf sahaları, alışveriş merkezleri, sağlık birimleri ile orada bir kent kuruyoruz. Buradaki 10 bin konutun tamamına yakınını Avrupalılara pazarlayacağız. Öyle ucuz ev peşindeki alt gelir grubundaki Avrupalılarla işimiz yok. Turizm alanındaki yatırımlarımdan biliyorum, Türkiye bu ucuzcu turistlerden çok çekti. buna 'dur' denilmesi gerekiyordu. Bu 'dur'u ben başlatacağım. Onlar gitsin ucuz konutları alsın. Bu konutları orta ve üst gelir grubundaki Avrupalılara satacağız. Akdeniz'in en lüks turizm merkezi olacak. Yaz kış 12 ay yaşanılacak. Türkiye'nin zengin turisti de çekebileceğini hem inşaat hem de turizm sektörüne göstermek istiyorum.

Projenin inşaat maliyeti 2 milyar dolar. Toplam satış rakamı 5 milyar doları aşacak. İyi teklif gelirse otelleri ve golf sahalarını bile satarım. Niye satmayayım. Ben sonuçta tüccarım. 1.000 YTL'lik ceketime 2-3 bin YTL veren olursa, satar, yeni ceket alırım.

Net Holding bu işten çok karlı çıkacak. Kasasına ilk para 2008'in ikinci yarısından itibaren girmeye başlayacak. Tahminim 5 yıllık periyotta kasasına girecek para 1 milyar doları aşacak. Türkiye ve dünyadaki ekonomik ve emlaktaki fiyat trendine göre değişmekle beraber bu rakam 1.5-2 milyar dolara ulaşabilir"

TEBERNÜŞ KİREÇCİ