Ağrı Tekstilkent'te fabrikalar hızla yükseliyor!

Ağrı Tekstilkent'te fabrikalar hızla yükseliyor! Ağrı Tekstilkent'te fabrikalar hızla yükseliyor!

İşsizlik oranı göz önüne alınarak Ağrı Valiliği tarafından hayata geçirilen Ağrı Tekstilkent, 3 fabrikayla başladığı üretimde yurt dışından yoğun talep görüyor.Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 25 Mart'ta Ağrı'da gerçekleşen mitingde müjdesini verdiği, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından temellerinin atıldığı 50 bin metrekarelik alana kurulan fabrika, ağustos ayı sonu itibariyle firmaya teslim edilecek.

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre; Ağrı Valisi Süleyman Elban, gazetecilere yaptığı açıklamada, Tekstilkent'in son dönemde firmalar tarafından büyük ilgiyle karşılandığını söyledi.

Uluslararası spor malzemeleri üreten firmanın fabrikasının bu tesisler arasında olmasının bölge için önemini anlatan Elban, şu açıklamalarda bulundu:

"Fabrikada inşaat çalışması hızla ilerliyor ve bitme aşamasına doğru gidiyoruz. Allah kısmet ederse ağustos ayının sonuna doğru fabrikayı bitirip üretici firmaya teslim edeceğiz. Dolayısıyla bu da bizim 3. etabımız olacak ve ilaveyle birlikte 4. etabımıza da başlamış oluyoruz. Ancak 4. etabın büyük bir bölümüyle ilgili yeni talepler var. İnşallah yeni taleplere uygun olarak da yeni fabrika binaları yapacağız. Dolayısıyla mevcut 1. ve 2. etaba ilave yapacağımız etapla birlikte 4 bini aşkın vatandaşımız orada iş sahibi olacak. Uluslararası spor firması için yaptığımız yer de devreye girince yaklaşık 9-10 bin kişi buralarda çalışmış olacak. Bu bahsettiğimiz sayılara 2 yıl içinde ulaşacağız."

Uluslararası spor markası için üretim yapacak firmanın da personel eğitim sürecine gireceğini söyleyen Elban, "Firma personel yetiştirmek için hazırlıkları bitirdi. Bugünlerde ilk personellerini almaya başlayacak. 150 kişilik personelle başlayacaklar ve 2 yıl içerisinde alacakları sayılarla birlikte kişi sayısı 5 bine ulaşacak. Gümrüğümüzün de tekstil ve ihtisas gümrüğü olmasıyla ilgili resmi süreci başlattık. Ağrı sadece tekstille değil, inşallah daha sonra başka ürünlerin üretildiği bir şehir haline gelecek." açıklamasında bulundu.