Ahmet Aras, Yahşi'deki araziye kaçak yapı dikti iddiası!

Ahmet Aras, Yahşi'deki araziye kaçak yapı dikti iddiası!CHP’li Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, 2013 yılında belediyeden kiraladığı arsaya Bistro Bar yaptı. Aras, hukuksuz yapı kayıt belgesi çıkardı, araziye kaçak yapı dikti ve başkan olunca da üzerine çöktü


2019 yılında CHP'den Bodrum Belediye Başkanı seçilen Ahmet Aras, 2013 yılında kiraladığı yaklaşık bir dönümlük arazideki binada ortağıyla işletme kurarak büyük bir yerel yönetim skandalına imza attı. Sabah'tan Sema Alim Dalgıç'ın haberine göre her fırsatta kendisini kaçak yapılaşmayla savaşan başkan olarak lanse eden Başkan, belediyeden kiraladığı binayı yalan beyanda bulunarak Hukuksuz yapı kayıt belgesi ile kaçak yapı dikti ve başkan olunca da üzerine çöktü.


ÖNCE KİRALADI

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, belediye başkanı olmadan yarbaylık rütbesiyle askeriyedeki görevinden 2013'te emekli oldu. Aras daha sonra memleketi Bodrum'a yerleşti ve ticarete de başladı. Bodrum Yahşi Mahallesi'nde dönemin Ortakent Belediyesi tarafından Yahşi Yelken Kulübü olarak inşa edilen yeri, 2014 yerel seçimlerinden sonra tek belediyeye dönüşen Bodrum Belediyesi'nden encümen kararıyla kiraladı.

İmar planında yeşil alan park olarak görünen Ortakent Yahşi Mahallesi Yalı Caddesi No:98/A adresinde yer alan bu alan, Kefi Yelken Bistro Bar olarak Ahmet Aras tarafından işletilmeye başlandı. İşletme içerisinde restoran, bar, beach ve voleybol sahası yer alıyor. 2019'da CHP'den Bodrum Belediye Başkanı seçilen Aras, işletmeyi devam ettirdi. Böylelikle Ahmet Aras, hem belediye başkanı oldu hem belediyenin kiracısı oldu... Üstelik Yahşi sahili Bodrum'un en gözde yerleri arasında yer alıyor.

Ahmet Aras, Yahşi

BELEDİYE MALINA ÇÖKTÜ

Bodrum Belediyesinden kiralanmış olan bu yapının yapı ruhsatı yok. Ortağı Aydın Gönülalan yapıları kendileri inşa etmiş gibi "belediye ile kira sözleşmeleri olmasına rağmen" firma adına başvuru yapamayacaklarından kendi adına yapı kayıt belgesi başvurusunda bulundu ve 3 adet Yapı Kayıt belgesi de oluşturuldu. Milli Emlak Müdürlüğü'nden ise belediyenin mülkünü kendisi yapmış gibi "yeşil alan ve dolgu alanı" olan yerlerin kendilerine satışı talep edildi.

İşgalci ya da mal sahipleri tarafından imar barışından yararlanması mümkünken, kiracı olarak "burası yapılan işlemlerle kamu malı gasp edildi.

HER YANI USULSÜZLÜK

Başkanın çok cüzi bir kira bedeli ödediği bildirilen iskelesine ayrıca kıyıyı işgal ederek bir de ahşap platformdan iskele yaptığı belirtildi. Kiralandığı sırada tek iskelesi olan bu işletmeye yeni bir iskele de dahil edildi. Üstelik yeni iskele kıyıdaki kayalıklar üzerine inşa edildi. Bu yapının da Sundurma ve iskele yapısının da Devletin Hüküm ve Tasarrufu Altında Kalan Alanda bulunduğu belirtildi.

Ayrıca mülkiyeti belediyeye ait olan işletmenin kira sözleşmesinin 2019 yılında bittiği de belirlendi. Buna rağmen Başkan Aras ve ortağı, söz konusu işletmeyi yeni kira sözleşmesi yapmadan çalıştırmayı sürdürdüler.

KORTAN'A KARŞI ÇIKMIŞTI

Bodrum'un 50 senelik firması Kortan Restaurant, geçtiğimiz aylarda tahliye edildi. Tahliye edilmesi ile ilgili konuşan Başkan Ahmet Aras, tahliyeye ilişkin açıklamasında, gerekçe olarak kira sözleşmesinin dolmasını göstermiş, işletmenin borçları nedeniyle sözleşmenin de yenilenmediğini belirtmişti.

Sözleşmelerin encümen kararıyla yapılmasınının "usulsüz" olacağını da dile getiren  Aras, "Daha önce bu şekilde yapılmış. Biz de tahliyelerimizi yapalım ondan sonra ihaleyi yapalım dedik. Arkadaşlar orada hak iddia ediyorlar. Çünkü belediyenin mülkünde yapı kayıt belgesi almışlar. Önünde hazineye ait iskele var. Belediyeden kiraladığı dükkânın önündeki iskele. Belediye ile kiracılık ilişkisi bittikten sonra orada bir hak iddia etmesi çok zorlama olur. Böyle bir şeye imkân olabilir mi? Biz bunlara izin veremeyiz. Belediye mülkleri üzerinden bu şekilde istismara izin veremem. O yüzden bunları söylüyorlar. Bizim duruşumuz kararlılığımız kesin" şeklinde konuşmuştu.

'Belediye mülkleri üzerinden istismara izin vermeyeceğini' öne süren Başkan'ın, kendisinin işletmeci olarak böylesi bir istismarın öznesi olması skandal olarak nitelendirildi.

 

Ahmet Aras: Bodrum'da kira bedellerini erteledik!