Ahmet Vefik Alp'ten Kıbrıs'a köprü projesi!

Ahmet Vefik Alp'ten Kıbrıs'a köprü projesi! Ahmet Vefik Alp'ten Kıbrıs'a köprü projesi!

Ahmet Vefik Alp Anamur’dan Koruçam’a ‘Kıbrıslink’ Yavruvatana Köprü projesinin hayata geçebileceğini söyledi. Alp: "Bir gün Kıbrıs’a geçiş projem gerçekleşirse adı ‘Denktaş Köprüsü’ olsun." dedi.İstanbul da ulaşımı rahatlatacak ‘Pendik-Yeşilköy Otoray Yüzer Viyadük’, kısaca TEM’i bypass eden TRANSMAR projemi 1998 yılında açıklamıştım. Araçlar 100 km/h, manyetik motorlu Raylı Mekik RM 300 km/h hızla Marmara Denizi üzerinden SGHL ve AHL arasında gidip geliyordu. Transit ve çevresel trafik Istanbul içine girmiyordu. Günde 200.000 geçiş olması bekleniyordu. Raylı Mekik ile 2 havaalanı arası 15 dakika sürüyordu. ITU den Prof. Dr. Yücel Odabaşı ve 10 kişilik bilim ekibi projeyi 2 yıl didik didik etmiş, Deniz Bilimleri Fakültesi’nin Simülasyon Havuzu’nda deneyler yapmış, sonunda bilimsel vizeyi vermişti. Yerli yabancı basında ve bilim kitaplarında yer aldı. TRANSMAR ı takdim etmek için birçok kongreye davet edildim. Ancak davetlerin en ilginci bizim ‘Yavru Vatan’ dan geldi. 2000 yılında KTCC nin Türkiye Büyükelçisi Ertuğrul Apakan Bey beni arayarak Cumhurbaşkanı Denktaş’ın beni Kıbrıs’a davet etmek istediğini, gelirken yanıma TRANSMAR projemi de almamı istediklerini bildirdi.


Sn. Denktaş TRANSMAR’a benzer ancak biraz daha uzun bir yüzer deniz geçişi ile Kıbrıs’ı Anavatan ‘a bağlayıp bağlayamayacağımı bilmek istiyordu. Derinlik 1500 m idi. Böyle bir projenin 10 milyar dolar maliyeti olabileceğini, mühendislik açısından mümkün olsa bile Ada ile Anakara arasında projeyi anlamlı kılabilecek bir trafiğin olamayacağını, Kıbrıs’ın tartışmalı durumuna ilaveten uluslararası sulara gireceğimizden tepki çekeceğimizi, süper güçlerin izin vermeyeceğini kendilerine ifade ettim. ‘Bir kriz çıkabilir’ dedim. Sn. Denktaş bu hususları en az benim kadar biliyordu. Nitekim ‘Biliyorum Aziz Hocam’ dedi, Ancak onun bir hayali vardı: Anavatan ile kenetlenmiş, Dünyaca tanınmış bağımsız bir KKTC..


Kolları yeniden sıvadım ve ITU Deniz Bilimleri Fakültesi ekibini yanıma alarak ‘KIBRISLINK’ yüzer geçiş projesini hazırladım. 15 Mart 2000 tarihinde başı çeken gazetemiz projeyi manşetten verdi. Onu diğerleri takip etti. Yunanistan kızdı, ortalık karıştı. Sn. Denktaş amacına ulaşmış, Dünya’ya ‘Biz Türklerle şaka olmaz alimallah..!’ mesajını vermiş, Rumları telaşlandırmış, Kıbrıs Türklerini heyecanlandırmıştı. 


Büyük işler için büyük düşünmek gerekir. 

Cumhurbaşkanı Denktaş böyle ulu bir insandı..Bir gün bu proje gerçekleşirse adı ‘Denktaş Köprüsü’ olsun. Denktaş nurlar içinde uyusun.