Aile konutu şerhi nasıl koyulur?

Aile konutu şerhi nasıl koyulur? Aile konutu şerhi nasıl koyulur?

Evinin üzerine aile konutu şerhi koydurmak isteyenler için eşlerden biri veya her ikisinin ilgili tapu müdürlüğüne gitmesi gerekiyor.Takvim Gazetesi köşe yazarı Feride Hilal İmal, bugünkü yazısında okuyucusunun sorduğu ''Aile konutu şerhi nedir? Nasıl koydurabilirim?'' sorusunu yanıtladı...

Aile konutu şerhi nedir? Nasıl koydurabilirim? 

Aile konutu eşlerin çocuklarıyla beraber oturmak için birlikte seçtikleri, yaşamlarını sürdükleri, herkesçe bilinen ve belirlenebilen yerleşim yeridir.

Aile konutu barınma ihtiyacını karşılayan, aileyi bir arada ve ayakta tutan ekonomik değerinin yanı sıra manevi değeri de bulunan bir gayrimenkuldü. Aile konutu şerhi ile aile konutu olarak kullanılan gayrimenkule ilişkin kira sözleşmesi veya mülkiyet hakkı malik veya taraf olmayan eşin rızası olmadıkça devredilemez ve konut üzerindeki haklar sınırlandırılamaz.

Aile konutu şerhi için eşlerden biri veya her ikisinin ilgili tapu müdürlüğüne gitmesi gerekmektedir. Merkezi nüfus idaresi sisteminden veya nüfus müdürlüğünden alınan yerleşim yeri belgesi ile medeni hali gösteren nüfus kayıt örneği alınır.