Akkuyu’nun inşaat işleri Türk firmalara emanet!

Akkuyu’nun inşaat işleri Türk firmalara emanet! Akkuyu’nun inşaat işleri Türk firmalara emanet!

Akkuyu’nun inşaatında kullanılması planlanan 2,3 milyon metreküp beton, 12 bin 300 vana ve 21 bin kilometre kablo için ihaleler düzenlenecek. Türk firmaları için doğacak bu iş birliği fırsatları, nükleer enerji sektörünün devlerini bu yıl yedinci defa İstanbul’da bir araya getirecek Nükleer SantrallEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun destekleriyle Nükleer Mühendisler Derneği (NMD) tarafından  Ankara  Sanayi Odası (ASO) ile beraber gerçekleşen 3. Nükleer Santraller Fuarı ve 7. Nükleer Santraller Zirvesi (NPPES), 4-5 Mart 2020’de Türk firmalarını nükleer enerji sektöründe bekleyen iş fırsarlarıyla bir araya getirecek. 

Akkuyu’nun inşaat işlerinin yaklaşık yüzde 40’ını Türk firmaları yapabilir

Yapım maliyetinin 20 milyar dolara ulaşması amaçlanan Akkuyu NGS’nin yaklaşık yüzde 40’ının Türk üretici ve tedarikçilerden karşılanmasının planladığını anlatan Nükleer Mühendisler Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Nükleer Enerji Yüksek Mühendisi Korcan Kayrın, Türk firmalarının nükleer sanayiye girmesinin önündeki tek engelin, bu yüksek katma değerli sektör hakkındaki bilgi eksikliği olduğunu açıkladı. Kayrın, sanayicilerin global nükleer pazarının bir oyuncusu olabilmelerini teşvik etmek amacıya yedi yıldır düzenledikleri NPPES’te bu yıl da Akkuyu NGS’deki iş fırsatlarıyla ilgili özel oturumlar yapılacağından bahsetti. Kayrın, iki yıldır organizasyonyla beraber düzenledikleri Ankara Sanayi Odası’nın da 2015'den beri önce Nükleer Urge, ardından Nükleer Sanayi Kümelenmesi NÜKSAK’la yerli üreticilerin nükleer kabiliyetlerini geliştirme çabalarıyla sürece çok önemli katkılar sağladığını vurguladı. Kayrın, NPPES’i tedarikçilerle alıcıların buluşacağı önemli bir ticari platforma dönüştüreceklerini kaydetti.

Akkuyu’da 21 bin kilometre kablo kullanılacak

Kayrın, NMD olarak Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin inşaatında yaklaşık; 2,3 milyon metreküp beton, 407 bin ton inşaat demiri, 12 bin 300 vana, 580 bin metrekare havalandırma paneli ve 21 bin kilometre kablo kullanılmasını planladıklarından bahsetti. Türk firmalarının bu malzemeleri sağlayabilecek niteliğe sahip olduğunu kaydeden Kayrın, Akkuyu NGS’de; kablo, basınçlı kaplar, çelik yapılar, havalandırma ekipmanları, borular, istifleme ve kaldırma ekipmanları, pompalar, elektrik panoları, trafolar, yangın söndürme ekipmanları, aydınlatma ekipmanları gibi birçok alanda 2020 yılı boyunca birçok ihalenin yapılmasının beklendiğini ve ihaleler ile ilgili en güncel bilgilerin NPPES’te tartışılacağını sözlerine ekledi.

Akkuyu Türk firmalarına 12 ülkede iş yapma giriş bileti sağlayabilir

Akkuyu NGS’nin yapımını üstlenen Rosatom’un Finlandiya’dan Çin’e kadar dünyanın 12 ülkesinde 36 reaktörün yapım süreçlerini yönettiğiden bahseden Kayrın, Türkiye’deki projede Rosatom’un tedarik zincirine girmenin farklı ülkelerde bulunan milyarlarca dolarlık projelere giriş bileti sağlayacağını açıkladı. Kayrın, Akkuyu NGS’nin sadece elektrik ihtiyacını karşılayacak bir santral olarak değil, Türk sanayisinin teknolojik seviyesini uluslararası arenada yeni bir çıtaya koymayı sağlayacak bir araç olarak da değerlendirilmesi gerektiğinden bahsetti.