Aleksandr Novak: Türk Akımı iş birliğimizin gelişmesine yardımcı olacak!

Aleksandr Novak: Türk Akımı iş birliğimizin gelişmesine yardımcı olacak!

Rusya Enerji Bakanı Novak, Türk Akımı Projesi'nin imzalanmasına ilişkin, "Bu tarihi bir anlaşma. Bunun gerçekleşmesi bizim ikili iş birliğimizin gelişmesine yardımcı olacaktır.” dedi.Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak Türk-Rus Hükümetler Arası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) 14. Dönem Toplantısı'nda KEK protokolünü imzaladı.


Türkiye’nin Rusya için önemli bir partner olduğunu vurgulayan Novak, "Ağustos ayında ikili görüşmeler sırasında aşamalı olarak iki ülke arasındaki ilişkilerin normalleşmesi üzerine mutabakata varıldı. Öncelikli adımlar belirlendi. Durumlar analiz edildi. Liderlerimiz G20’de Çin’de görüşme fırsatı buldular. 10 Ekim’de ayrıca bir görüşme yaptılar. Orada net bir şekilde iki ülkenin ekonomik ilişkilerini yeniden normalleştirme ve üst düzeye çıkarma niyetlerini belirttiler.” ifadelerini kullandı.


"Türk şirketlerini, üretimlerini Rusya’da yapmaları için çağırıyoruz”

Nükleer alanda iş birliğine çok önem verdiklerini belirten Novak, "Türk Akımı Projesi imzalandı. Bu tarihi bir anlaşma. Bunun gerçekleşmesi bizim ikili iş birliğimizin gelişmesine yardımcı olacaktır.” ifadesini kullandı.


"Türk tarafının stratejik yatırımcı statüsünü ve ruhsatını verme konusundaki niyeti bizim için çok önemli.” diyen Novak, bunun Türkiye’den gelecek yatırımlar dahil potansiyel yatırımcıları çekmeye yardımcı olacağını ve bu konunun karara bağlanmasını beklediklerini söyledi.


Novak, "Biz Türk şirketlerini, üretimlerini Rusya’da yapmaları için çağırıyoruz. Aynı şekilde Rus firmalarının Türkiye gelmeleri için çağrıda bulunuyoruz.” dedi.


"Sürücü vizelerinin kolaylaştırılması için çalışmalar yürüteceğiz"

Ulaştırma alanıyla ilgili olarak karayolu ulaştırmasında geçiş belgeleri konusunu görüştüklerini bildiren Bakan Novak, "Bir sonraki kara ulaştırması komisyon toplantısında bu ilişkilerin normalleşmesi için hangi adımlar atılacağı konuşulacak. Aynı şekilde dışişleri bakanlıklarımız da sürücü vizelerinin kolaylaştırılmasına yönelik çalışma yürütecekler. Özellikle uluslararası taşıma yapan tüm sürücüler için geçerli olacak bir vize sistemi üzerine çalışılacak.” bilgilerini paylaştı.


“Charter uçuşları düzenli bir şekilde yapılıyor"

Novak, turizmle ilgili olarak, "Turizmde tur satışları ve charter uçuşları artık düzenli bir şekilde yapılıyor. Rusya tarafı da Türk turistlere ilgi duyuyor. Bu konuda kullanılmamış bir potansiyelimiz var. Bu konuda şu anda Rus turizm ürünlerinin satışına ilişkin çalışmalar yürütülüyor.” dedi.


AA


Bu haber Aydınlık Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı Rusya-Türkiye Ticari ve Ekonomik İşbirliği Hükümetlerarası Komisyonu toplantısının ardından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile bir basın toplantısı düzenleyen Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk Akımı'nın kara ve deniz kısımlarının inşasının 2017'de başlayacağını, 2019 sonunda da tamamlanacağını belirtti.


Türk Akımı projesinde öncelikli etüt çalışmaları yapılacağını, teknik-ekonomik zeminler ile proje-bütçe belgelerinin hazırlanacağını söyleyen Novak, bunların ardından ise 2017 yılında inşaat çalışmalarının başlayacağını belirtti. Zeybekci ile birlikte komisyonun eş başkanlığını yürüten Novak, Türk Akımı ile ilgili tüm izinlerin alındığını da aktardı.


DOĞALGAZDA İNDİRİM


Türkiye'ye yapılacak doğalgaz indirimi hakkında açıklamalarda bulunan Novak, indirimle ilgili yaklaşımların belirlendiğini, ancak somut rakamları belirlemek için müzakerelerin sürdüğünü söyledi. Novak, nihai indirim oranının daha sonra belirleneceğini kaydetti. Novak, Türkiye'ye yapılacak indirimin Türk Akımı hükümetlerarası anlaşmasının imzalanmasıyla ilgili olmadığının, bu konunun uzun süredir masada olduğunun da altını çizdi.


BOTAŞ'IN GAZPROM'A AÇTIĞI DAVA


BOTAŞ'ın Rusya ile doğalgazda fiyat indirimi konusunda anlaşma sağlanamaması üzerine Gazprom'a açtığı tahkim davasına değinen Novak, BOTAŞ ile yapılacak doğalgaz indirimine yönelik müzakereler sırasında davayı geri çekme meselesinin karara bağlanabileceğini kaydetti.


ULUSAL PARA BİRİMLERİYLE TİCARET


Novak, görüşmeler sırasında ulusal para birimleriyle ticarete en kısa sürede başlanmasının gerekliliğini de ele aldıklarını söyledi.


ANTİ-DAMPİNG SORUŞTURMALARI VE VERGİ MUAFİYETİ


Öte yandan Novak, Türkiye ile ikili ticaretin gelişmesini aksatan engellerin kaldırılması konusunda yaptıkları koordineli çalışmaların Rusya ile Türkiye arasındaki ticari-ekonomik işbirliğinin gelişmesine katkı sunacağını ifade etti. Novak, bu doğrultuda anti-damping soruşturmalarının durdurulmasının ve bazı mallarda vergi muafiyeti getirilmesinin gerekliğine dikkat çektiklerini vurguladı.Aydınlık