27 / 01 / 2023

Ali İnci kimdir?

Ali İnci kimdir?

Sakarya Hendek Belediye Başkanı Ali İnci kimdir? Ali İnci, bugüne kadar hangi işlerde görev aldı? Ali İnci, ne zamandan beri belediye başkanı olarak hizmet veriyor? İşte Ali İnci..Ali İnci kimdir?

Ali İnci, 6 Ekim 1959 tarihinde Hendek´ te doğdu. İlk ve orta öğrenimini Hendek´te tamamladıktan sonra, 1980 yılında Adapazarı İmam Hatip Lisesi´ nden mezun oldu.


Aynı yıl girdiği Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi´ni 1984 yılında bitirdi.


Mardin, Diyarbakır ve Hendek´te Beden Eğitimi öğretmenliği yaptı. Lise hayatında başladığı güreş sporunda Türkiye´de önemli şampiyonalarda derece elde etti.


Çeşitli spor dallarında hakemlik, antrenörlük ve yöneticilik yapan İnci, Türk Sporuna büyük hizmetler verdi.


Öğretmenlik döneminde Güreş Milli Takım Antrenörlüğü´ne getirildi. Bu görevini başarıyla sürdüren İnci, istifa ederek ticarete atıldı.


1990 yılında kardeşleriyle birlikte iş hayatına atılan Başkan İnci, Hendek, Kaynaşlı, Pamukova, Beşköprü, Karasu´da petrol istasyonları , BALSU karşısındaki fabrika binası ve 2. OSB´ndeki fabrika arazisiyle ticari hayatına 1999 yılına kadar devam etti.


Siyasi yaşamına 1991´de ilçe başkanlığıyla başlayan Ali İnci, 1994 yılında Hendek Belediye Başkanlığı´na aday olmuş, seçimleri küçük bir farkla kazanamamıştır.


1999 yerel seçimlerine kadar ilçe başkanlığı görevini sürdüren İnci, başarılı çalışmalarıyla, model teşkilat olarak örnek gösterilmiştir.


İnci, 18 Nisan 1999 yerel seçimlerinde Hendek Belediye Başkanlığı´na seçilmiştir.


Ali İNCİ Belediye Başkanı seçilmesi ile İnci Grup´taki görevini, kardeşi Halit İnci´ye devretti. (İnci Grup halen, 7 Akaryakıt İstasyonu, Hendek, Erenler ve Karasu´da Beton Santralleri, Geyve, Karasu, Hendek, Kızanlık Taş Kırma ve Eleme Tesisleri, Sigorta Şirketleri, İnşaat Şirketleri, Sapanca´da 200 dönüm turizm arazisi ve 650 çalışanıyla faaliyetlerini sürdürmektedir. Bir aile şirketi olan İnci Grup, Ali İnci´nin Hendek Belediye Başkanı seçilmesinden sonraki 10 yıllık dönemde Hendek Belediyesi´nin hiçbir ihalesine katılmamış, direk veya dolaylı yönden Hendek Belediyesi ile hiçbir alışverişte bulunmamıştır.)


Belediyecilikteki başarısını üyesi olduğu sivil toplum örgütlerinde de sürdüren Başkan İnci, halen Türk Dünyası Belediyeler Birliği kurucu üyeliği ve başkan yardımcılığı, MÜSİAD, Hendekspor, Hendek Taekwando ve Güreş İhtisas Kulüplerinde başkan ve yöneticilik görevini sürdürmektedir.


Başkan İnci, Türk Cumhuriyetleri´nde yaptığı başarılı çalışmalarla önemli bir görev üstlenmiştir.


Ali İnci, evli ve 5 çocuk babasıdır.
Geri Dön