13 / 08 / 2022

Ali Özkaya'dan TOKİ Afyon Dinar Konutları'na gelen zam açıklaması!

Ali Özkaya'dan TOKİ Afyon Dinar Konutları'na gelen zam açıklaması!

AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya, TOKİ tarafından Dinar ilçesinde dar gelirli vatandaşlar için yaptırılan toplu konutlardaki fiyatların arttığı yönündeki iddiaları yanıtladı. Özkaya, "Kamuoyu yanlış bilgilendiriliyor.AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya,  TOKİ  tarafından Dinar ilçesinde dar gelirli vatandaşlar için yaptırılan toplu konutlardaki fiyatların arttığı yönündeki iddiaları yanıtladı. Özkaya, "Kamuoyu yanlış bilgilendiriliyor. 


Konu bazı kişiler tarafından siyasi rant olarak kullanılmaktadır" dedi. AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya bir takım kişiler ve çevreler tarafından konu hakkında çeşitli asılsız iddiaların ortaya atılarak; hak sahipleri ve kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini kaydederken; "Bazı çevreler tarafından fiyatlarda artış olduğu iddia ediliyor. 


Söz konusu toplu konutlarda taksitli satışlar da uygulanmaktadır. Taksitli satışlarda vade farkı uygulandığı gibi bu da toplam bedel de belli bir miktarda fiyat artışına neden olmaktadır. TOKİ konutlarında peşin ödemelerde ise büyük oranda indirim uygulanmaktadır" dedi. 


SÖZLEŞMEDE YETERLİ BİLGİ MEVCUT 


Milletvekili Ali Özkaya konu hakkında TOKİ başkanlığında görüşme yaptı. Özkaya, "TOKİ Başkanlığından elde ettiğim bilgilere göre, Afyonkarahisar Dinar Kentsel Yenileme Projesi Muvafakat Senedinin l/a Maddesinde 'Hesaplanacak Konut fiyatı çerçevesinde, Hak sahipliği Değerleme Komisyonunca şahsıma ait taşınmazlar karşılığı olarak belirlenen bedelin peşinat olarak kabul edilmek, geriye kalan kısım için ise tarafıma düşecek miktarda borçlanarak (ya da farkı Madde-3 çerçevesinde alarak) edinmek üzere konut karşılığı borçlanmayı kabul ediyorum' ibaresi vardır. Muvafakat senedinin 3. Maddesinde ise; 'Gecekonduya ait yapının ve İşgal ettiği alanın, nevi, m2 vb. özellikleri Kıymet Takdir Komisyonunca değerlendirilerek, her gecekondu malikine isteği üzerine, T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ tarafından Dinar kentsel yenileme alanında yapılacak ve inşaat maliyetleri dikkate alınarak hesaplanacak konut fiyatı çerçevesinde, borçlanarak edinmek üzere, konut tahsisi yapılacaktır. Gecekondu enkaz bedelinin ve işgal ettiğim alanın tespitler sonucu oluşan bedeli ile konut bedeli arasında bir fark çıkarsa TOKİ'ye yapılan ödeme planına göre işlem yapılacaktır" dedi. 


VATANDAŞLARIN LEHİNE 


Özkaya, açıklamasına şöyle devam etti: "Farklı bir açıdan bakacak olursak da 43 bin 773 TL bedelin yeniden değerlemesi sonucunda oluşan 59 bin TL ile 63 bin 700 arasındaki hesaplanan tutarlara rağmen; muhtelif nedenlerle sözleşmesi feshedilen 10 adet konut ihale usulü ile satışa çıkartılmış ve her bir konut 90 bin bedel ile satılmıştır. Söz konusu satış tutarları mukayese edildiğinde vatandaşımızın büyük bir avantaj ile konut sahibi olduğu görülecektir." 


BURCU KÖKSAL VE SAFFET ACAR'A ELEŞTİRİ 


Sadece Dinar'ın değil, tüm Afyonkarahisar'ın sorunlarını takip etmenin ve çözmenin asli görevi olduğunun önemle altını çizen Özkaya, "CHP Milletvekili Burcu Koksal ve Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar tarafından gerek hak sahipleri gerekse de kamuoyu konu hakkında yanlış bilgilendirilmektedir. Bizim görevimiz sorunları yerinde tespit etmek ve bu sorunları çözmektir. Çeşitli iddialarla kamuoyunu yanlış bilgilendirmek ve bu durumdan siyasi rant elde etmek etik olmamakla birlikte kamuoyu nezdinde de hoş karşılanmamaktadır. Daha önce iki defa söz konusu konut sahipleri ile toplantı yaptık. O zaman da konuyu açıkladık. Dar gelirli olan bu insanları beklentiye sokmak doğru değil" diye konuştu. Afyon Kocatepe Gazetesi
Haber Afyon Odak Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...


Milletvekili Özkaya, TOKİ tarafından Dinar ilçesinde dar gelirli vatandaşlar için yaptırılan toplu konutlardaki fiyatların arttığı yönündeki iddialara cevap verdi; "CHP Milletvekili Burcu Koksal ve Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar tarafından gerek hak sahipleri gerekse de kamuoyu konu hakkında yanlış bilgilendirilmekte" dedi.


KONUT SAHİPLERİ İLE TOPLANTI YAPILDI


Sadece Dinar'ın değil, tüm Afyonkarahisar'ın sorunlarını takip etmenin ve çözmenin asli görevi olduğunun önemle altını çizen Özkaya, "CHP Milletvekili Burcu Köksal ve Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar tarafından gerek hak sahipleri gerekse de kamuoyu konu hakkında yanlış bilgilendirilmektedir. Bizim görevimiz sorunları yerinde tespit etmek ve bu sorunları çözmektir. Çeşitli iddialarla kamuoyunu yanlış bilgilendirmek ve bu durumdan siyasi rant elde etmek etik olmamakla birlikte kamuoyu nezdinde de hoş karşılanmamaktadır. Daha önce iki defa söz konusu konut sahipleri ile toplantı yaptık. O zaman da konuyu açıkladık. Dar gelirli olan bu insanları beklentiye sokmak doğru değil"Ak Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya bir takım kişiler ve çevreler tarafından konu hakkında çeşitli asılsız iddiaların ortaya atılarak; hak sahipleri ve kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini kaydederken; "Bazı çevreler tarafından fiyatlarda artış olduğu iddia ediliyor. Söz konusu toplu konutlarda taksitli satışlar da uygulanmaktadır. Taksitli satışlarda vade farkı uygulandığı gibi bu da toplam bedel de belli bir miktarda fiyat artışına neden olmakladır. TOKİ konutlarında peşin ödemelerde ise büyük oranda indirim uygulanmaktadır" dedi. 


Siyasi ranta çevirdiler 


Sadece Dinar'ın değil, tüm Afyonkarahisar'ın sorunlarını takip etmenin ve çözmenin asli görevi olduğunun önemle altını çizen Özkaya, "CHP Milletvekili Burcu Koksal ve Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar tarafından gerek hak sahipleri gerekse de kamuoyu konu hakkında yanlış bilgilendirilmektedir. Bizim görevimiz sorunları yerinde tespit etmek ve bu sorunları çözmektir. Çeşitli iddialarla kamuoyunu yanlış bilgilendirmek ve bu durumdan siyasi rant elde etmek etik olmamakla birlikte kamuoyu nezdinde de hoş karşılanmamaktadır. Daha önce iki defa söz konusu konut sahipleri ile toplantı yaptık. O zaman da konuyu açıkladık. Dar gelirli olan bu insanları beklentiye sokmak doğru değil" diye konuştu. 


TOKİ başkanlığı ile görüştü 


Milletvekili Ali Özkaya konu hakkında TOKÎ başkanlığında görüşme yaptı. Özkaya, "TOKÎ Başkanlığından elde ettiğim bilgilere göre, Afyoııkarahisar Dinar Kentsel Yenileme Projesi Muvafakat Senedinin Maddesinde " Hesaplanacak Konut fiyatı çerçevesinde, Hak sahipliği Değerleme Komisyonunca şahsıma ait taşınmazlar karşılığı olarak belirlenen bedelin peşinat olarak kabul edilmek, geriye kalan kısım için ise tarafıma düşecek miktarda borçlanarak edinmek üzere konut karşılığı borçlanmayı kabul ediyorum" İbaresi vardır. Muvafakat senedinin 3. Maddesinde ise; "Gecekonduya ait yapının ve İşgal ettiği alanın, nevi, m2 vb. özellikleri Kıymet Takdir Komisyonunca değerlendirilerek, her gecekondu malikine isteği üzerine, T.C. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ tarafından Dinar kentsel yenileme alanında yapılacak ve inşaat maliyetleri dikkate alınarak hesaplanacak konut fiyatı çerçevesinde, borçlanarak edinmek üzere, konut tahsisi yapılacaktır" dedi. 


Ev sahibi olacaklar 


Özkaya, "TOKİ Başkanlığının Dar Gelir Gruplarına yönelik konut projelerinde İdarece inşa ettirilen ve satışa sunulan eski projelerin geri ödemelerine esas borç bakiyeleri ve taksit bedelleri, bir önceki altı aylık dönemdeki Memur maaş artış oranı, TÜFE ve Yİ-ÜFE Oranları arasından en düşük olanı alınarak güncellenmektedir. Örneğin bu oran 2016 yılma ilişkin % 0,21 dir. Farklı bir açıdan bakacak olursak da 43.773 TL bedelin yeniden değerlemesi sonucunda oluşan 59.000-TL ile 63.700-TL arasındaki hesaplanan tutarlara rağmen; muhtelif nedenlerle sözleşmesi feshedilen 10 adet konut ihale usulü ile satışa çıkartılmış ve her bir konut 90.000-TL bedel ile satılmıştır. Söz konusu satış tutarları mukayese edildiğinde vatandaşımızın büyük bir avantaj ile konut sahibi olduğu görülecektir" şeklinde açıklamalarda bulundu. Konut sahipleri ile toplantı yapıldı Afyon Odak
Haber Afyon Kurtuluş Gazetesi'nde şu şekilde yer aldı...


Milletvekili Özkal, TOKİ tarafından Dinar ilçesinde dar gelirli vatandaşlar için yaptırılan toplu konutlardaki fiyatların arttığı yönündeki iddiaların, Milletvekili Koksal ve Belediye Başkanı Acar tarafından siyasi ranta çevrildiğini ileri sürdü. 


DİNAR ilçesinde kentsel dönüşüm projesi kapsamında TOKİ tarafından yapılan ve 2015 yılında hak sahiplerine teslim edilen 110 konutların sahipleri, daha önce evlerinin 45 bin TL'den verileceğinin söylendiğini ancak fiyatın 63 bin TL'ye çıktığını iler sürdüler. Konut sahiplerinin Belediye Başkanı Saffet Acar'dan yardım istemeleri ile başlayan ve basına yansıması ile başlayan tartışmaya AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Av. Ali Özkaya da katıldı ve "Kamuoyu yanlış bilgilendiriliyor. Konu bazı kişiler tarafından siyasi rant olarak kullanılmaktadır" açıklamasını yaptı. 


KÖKSAL VE ACAR SİYASİ RANTA ÇEVİRDİLER 


TOKİ tarafından Dinar ilçesinde dar gelirli vatandaşlar için yaptırılan toplu konutlardaki fiyatların arttığı yönündeki iddialar üzerine yazılı bir açıklama yapan Özkaya, bir takım kişiler ve çevreler tarafından konu hakkında çeşitli asılsız iddiaların ortaya atılarak; hak sahipleri ve kamuoyunun yanlış bilgilendirildiğini öne sürdü. Sadece Dinar'ın değil, tüm Afyonkarahisar'ın sorunlarını takip etmenin ve çözmenin asli görevi olduğunun önemle altını çizen Özkaya, "CHP Milletvekili Burcu Koksal ve Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar tarafından gerek hak sahipleri gerekse de kamuoyu konu hakkında yanlış bilgilendirilmektedir. Bizim görevimiz sorunları yerinde tespit etmek ve bu sorunları çözmektir. Çeşitli iddialarla kamuoyunu yanlış bilgilendirmek ve bu durumdan siyasi rant elde etmek etik olmamakla birlikte kamuoyu nezdinde de hoş karşı (anmamaktadır. Daha önce iki defa söz konusu konut sahipleri ile toplantı yaptık. O zaman da konuyu açıkladık. Dar gelirli olan bu insanları beklentiye sokmak doğru değil" diye konuştu. 


TOKİ YETKİLİLERİ İLE GÖRÜŞTÜM 


Özkaya, "Bazı çevreler tarafından fiyatlarda artış olduğu iddia ediliyor. Söz konusu toplu konutlarda taksitli satışlar da uygulanmaktadır. Taksitli satışlarda vade farkı uygulandığı gibi bu da toplam bedel de belli bir miktarda fiyat artışına neden olmaktadır. TOKİ konutlarında peşin ödemelerde ise büyük oranda indirim uygulanmaktadır" dedi. Konu hakkında TOKİ başkanlığında görüşmelerde bulunduğunu belirten Milletvekili Ali Özkaya, şu bilgiyi verdi: 


İMZA ATTIKLARI SÖZLEŞMEYİ HATIRLATTI 


"TOKİ Başkanlığından elde ettiğim bilgilere göre, Dinar Kentsel Yenileme Projesi Muvafakat Senedinin 1/a Maddesinde 'Hesaplanacak Konut fiyatı çerçevesinde, Hak sahipliği Değerleme Komisyonunca şahsıma ait taşınmazlar karşılığı olarak belirlenen bedelin peşinat olarak kabul edilmek, geriye kalan kısım için ise tarafıma düşecek miktarda borçlanarak (ya da farkı Madde-3 çerçevesinde alarak) edinmek üzere konut karşılığı borçlanmayı kabul ediyorum' ibaresi vardır. Muvafakat senedinin 3. Maddesinde ise; 'Gecekonduya ait yapının ve İşgal ettiği alanın, nevi, metrekare vb özellikleri Kıymet Takdir Komisyonunca değerlendirilerek, her gecekondu malikine isteği üzerine, T.C. 

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ tarafından Dinar kentsel yenileme alanında yapılacak ve inşaat maliyetleri dikkate alınarak hesaplanacak konut fiyatı çerçevesinde, borçlanarak edinmek üzere, konut tahsisi yapılacaktır. Gecekondu enkaz bedelinin ve işgal ettiğim alanın tespitler sonucu oluşan bedeli ile konut bedeli arasında bir fark çıkarsa TOKİ'ce yapılan ödeme planına göre işlem yapılacaktır. 


ARTIŞLAR MEMUR MAAŞLARINA GÖRE GÜNCELLENİYOR 


TOKİ Başkanlığı'nm Dar Gelir Gruplarına yönelik konut projelerinde İdare'ce inşa ettirilen ve satışa sunulan eski projelerin geri ödemelerine esas borç bakiyeleri ve taksit bedelleri, bir önceki altı aylık dönemdeki Memur maaş artış oranı, TÜFE ve Yİ-ÜFE Oranları arasından en düşük olanı almarak güncellenmektedir. Örneğin bu oran 2016 yılına ilişkin yüzde 0,21'dir. Farklı bir açıdan bakacak olursak da 43 bin 773 TL bedelin yeniden değerlemesi sonucunda oluşan 59 bin TL ile 63 bin 700 TL arasındaki hesaplanan tutarlara rağmen; muhtelif nedenlerle sözleşmesi feshedilen 10 adet konut ihale usulü ile satışa çıkartılmış ve her bir konut 90 bin TL bedel ile satılmıştır. Söz konusu satış tutarları mukayese edildiğinde vatandaşımızın büyük bir avantaj ile konut sahibi olduğu görülecektir."
Afyon Kurtuluş Gazetesi