Aliağa'nın kentsel dönüşüm ihtiyacı!

Aliağa'nın kentsel dönüşüm ihtiyacı! Aliağa'nın kentsel dönüşüm ihtiyacı!

İzmir CHP Aliağa Belediye Başkan Aday Adayı Ümit Devran, ilçede son yıllarda öne çıkan en büyük sorunlarından birinin konut ve dönüşüm olduğunu söyledi. Devran, bölgenin dönüşüme ihtiyaç duyduğunu söyledi.

CHP Aliağa Belediye Başkan Aday Adayı Ümit Devran, bölgede son yıllarda öne çıkan en büyük sorunlarından birinin kentsel dönüşüm ihtiyacı olduğunu söyledi. 

Özgür Ses Gazetesi'nde yer alan habere göre, Aliağa nüfusunun, dev sanayi yatırımları ve beraberindeki göç nedeniyle  1970-2011 yılları arasında  yüzde 306 arttığını kaydetti. Devran, ilçede kiralık ya da satılık konut ve arsaların fiyatlarının hızla arttığını belirtti. 

İlçenin artan nüfus özellikleri ve imar planı değişiklikleri ile doğru orantılı bir açılıma, hatta dönüşüme ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Devran, ”Aliağa’nın nüfusu geçtiğimiz yıl  3 bin 660 kişi artmış. Bu ülkenin en büyük illerini dahi geride bırakan bir artış. Pek çok alanda dev üretim tesislerimiz var. Gelişmiş teknolojiyle olduğu kadar, emek yoğun işletmelerle de öne çıkıyoruz. Dolayısı ile en çok göç alan yerlerin başındayız. İnsanlar, buradaki iş potansiyelinden yararlanmak ve yerleşmek için geldiğinde konut sorunu ile karşılaşıyor. Kent merkezi yerleşim alanı olma noktasında sıkışmış durumda. Atıl alanların toplu konutlarla, halkın yararına dönüştürülmesi elzem. İnsanlar, bütçelerine uygun kiralık ve satılık konut sahibi olabilmeliler. Hem Aliağa’nın yerleşik halkı hem buraya yatırım yapmak isteyenler hem de burada işe başlayanlar için ortak sorunumuz. Sonuç olarak; kentsel yapılanmayı öngörüyle; ekonomik ve sosyal gelişmelerle ele almıyorsanız;  imar planlarınızdan alt yapı hizmetlerine kadar tüm unsurları gözönünde bulundurmuyorsanız işler arap saçına dönüyor. Bugünün en büyük derdi bu.Bundan sonrası için ilçemizin gelişme ivmesinde değişim olmayacak, bu özellikleriyle yola devam edecek. En azından bundan sonrası için doğru adımlara ihtiyacımız olduğu ortada” şeklinde konuştu. 

Aliağa’daki sanayi kuruluşlarının yaklaşık 45 bin kişiye istihdam sağladığını vurgulayan Devran, şu ifadeleri kullandı: ”Sorun öyle bir hal almıştır ki; artık ne halkın kıpırdayacak ne de çözüm kurumlarının kaçacak yeri yoktur. Kentsel dönüşüm; çarpık bir kentleşmenin yerinde dönüşümüdür. İlçemizde ise dönüşüm, atıl alanların ıslahı, yeni alanların alt yapı ve yasal düzenlemelerle halka açılması gerçeğinden hareketle ele alınmalıdır. Hizmeti; bir bütün olarak ele almalıyız. Çünkü; insan hayatı, ekonomisiyle, günlük yaşamıyla, sokağıyla, çöpüyle, barınma imkanıyla, eğitimi, sağlığıyla bir bütün. Şehirleri planlarken de belediyelerin kriteri onların ihtiyaçları olmalı. Yoksa, yap bozlarla ayağa kalkamayan kentler ve mutsuz insanlarla karşı karşıya kalırız.”

Aliağa merkezi dışında; konut alanı olabilecek yerlerin ise alt yapıları olmadığının altını çizen Ümit Devran; ”Kent çevresindeki alanlarda ise alt yapı yokluğu  ve imar planları sorunu baş göstermektedir. Yeni bir imar yasası çıkması gerekiyor ancak; kısmi başlangıç adımları da bugüne kadar atılmamış. Öyle ki; elektrik, su, doğal gaz,ulaşım,kanalizasyon gibi  alt yapı hizmeti yatırımlarını yapacak belediyedir.Bu yatırımları yapmakla yükümlü olan kurumlar, çözüm düğmesine kendileri basacakken; imar izni verememek noktasında sıkışmış görünmekteler” dedi.