Alışveriş için gelen yabancı Anadolu'ya 17 koldan girdi

Alışveriş için gelen yabancı Anadolu'ya 17 koldan girdi

Türkiye'deki tüketim potansiyeli yabancıları cezbetti. Alman, Avusturya ve Hollandalılar Anadolu'ya akın ediyor. 17 ilde 1.2 milyar dolarlık alışveriş merkezi kuruluyor.

YABANCI yatırımcıların genç nüfusu ile büyük tüketim potansiyeline sahip Türkiye'deki alışveriş merkezi yatırımları sürüyor. Dün de Almanya'nın en büyük emlak fon yöneticilerinden Union Investment, Kayseri'de alışveriş merkezi yapmak için 130 milyon Euro'luk yatırım planladığını açıkladı. Forum Kayseri isimli merkez, Hollandalı Multi Corporation'ın Türkiye ayağı Multi Turkmall ile ortak gerçekleştirilecek. 98 bin metrekarelik merkezin 2009 yılında açılması planlanıyor. Kayseri'deki yatırım Alman şirketlerinin Türkiye'deki ilk yatırımı değil. Halen Türkiye'nin 17 ilinde yabancı şirketlerin alışveriş merkezi yatırımları sürüyor.


HOLLANDALI DİYARBAKIR'DA


YabancIlar 2.1 milyon metrekarelik projeler için 1.2 milyar dolar yatıracak. Yatırımcılar Alman, Avusturya ve Hollandalı şirketlerden oluşuyor. Alman Metro Group'un halen Real ve M1 adıyla Antalya, Bursa, İzmit, Adana, Gaziantep ve İstanbul'da alışveriş merkezi inşaatları sürüyor. Bu merkezlerin tümü en son 2010'a kadar hizmete girmiş olacak. Alman Union Investment da Kayseri'nin dışında Mersin'de de alışveriş merkezi kuruyor. Avusturyalı Meinl European ise İstanbul'da Acteeum Göztepe ve Samsun'da projeler yürütüyor. Hollandalı Multi Turkmall, Forum adıyla Diyarbakır'ın da bulunduğu 8 ilde yatırım yapıyor. Ayrıca Hollanda merkezli uluslararası şirket Redevco ve Alman Cura/GGP de yatırım yapan yabancı şirketler arasında. Halen Türkiye'de hizmete girmiş olan alışveriş merkezlerinde yabancıların belli oranlarda hissesi var. Ancak 149 alışveriş merkezinde yabancıların toplam payı yüzde 25. Önümüzdeki yıllarda projeler sonuçlandığında devreye girecek olan alışveriş merkezleriyle birlikte yabancıların payı yüzde 50'ye yaklaşmış olacak.


2010'da 242 merkez olacak


Türkiye'de halen faaliyet halinde 149 alışveriş merkezi bulunuyor. Yabancı yatırımlarla birlikte 83 yeni alışveriş merkezi için de şirketler kolları sıvamış durumda. Sadece İstanbul'da 28 yeni alışveriş merkezi inşa ediliyor. Projeler bittiğinde en geç 2010'da Türkiye'deki alışveriş merkezi sayısı 242'ye ulaşacak. İl bazında İstanbul faaliyette olan 53 alışveriş merkezi ile ilk sırada. İstanbul'u 16 alışveriş merkezi ile Ankara, 12 merkez ile de  İzmir  takip ediyor.


(Star)