Almanya'da Bergheim Camisi ve Kültür Merkezi'nin temeli atıldı!

Almanya'da Bergheim Camisi ve Kültür Merkezi'nin temeli atıldı! Almanya'da Bergheim Camisi ve Kültür Merkezi'nin temeli atıldı!

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde, Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı Bergheim Camisi ve Kültür Merkezi'nin temeli atıldı. 

Hafta sonu gezilecek 2 proje 2 site!

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre;Bergheim Camisi ve Kültür Merkezi'nin temel atma törenine Türkiye'nin Köln Başkonsolosu Ceyhun Erciyes, Berlin Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Kazım Türkmen ve Bergheim Belediye Başkan Vekili Herrmann Rössler de katıldı.

Erciyes, burada yaptığı konuşmada, temeli atılan caminin sadece bölgede yaşayan Türk toplumu için değil Bergheim’in ortak bir eseri ve zenginliği olacağına vurgu yaptı.
 
Erciyes, "Mabetler toplumun her kesiminden insanların bir araya geldikleri, kaynaştıkları kutsal mekanlardır. Dolayısıyla, toplumsal dayanışmaya hizmet sağlayan önemli merkezlerdir. Bu cami tamamlandığında Türk toplumunun birlik ve dayanışmasını artıran bir merkez olduğu kadar, tüm toplumu bir araya getirecek önemli bir çekim merkezi olacağına inanıyorum." dedi.

Din Hizmetleri Müşaviri Kazım Türkmen de camilerin Allah’ın evi olduğunu ifade ederek, Türk milletinin gittiği her yerde kendisine ev almadan camiler inşa ettiğini söyledi.

Türkmen, "Camiler birer eğitim merkezi ve yeryüzünün en önemli okullarıdır. Camiler aynı zamanda birer sosyal ve kültürel merkezlerdir ve Müslümanların doğumdan ölüme kadar bütün hayatlarını kuşatır." diye konuştu.

Bergheim Belediye Başkan Vekili Rössler ise cami ve kültür merkezinin barışın ve birlikte yaşamanın göstergesi olduğunu belirterek, bu mekanın bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da barışa ve birlikte yaşamaya vesile olması dileğinde bulundu.

pus