Alstom 220 milyonluk iki sözleşmeye imza attı!

Alstom 220 milyonluk iki sözleşmeye imza attı! Alstom 220 milyonluk iki sözleşmeye imza attı!

Alstom, 950 MW Kırıkkale Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali’nin ana ekipman tedariki ile santralin uzun dönem bakımına yönelik, toplam değeri 220 milyon Euro’nun üzerinde olan iki sözleşmeye imza attı.Alstom, 950 MW Kırıkkale Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali’nin ana ekipman tedariki ile santralin uzun dönem bakımına yönelik, toplam değeri 220 milyon Euro’nun üzerinde olan iki sözleşmeye imza attı. Santralin, Mayıs 2017’de işletmeye alınması bekleniyor.


Kırıkkale Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali Projesi; bir ACWA Power iştiraki olan ve Samsung Construction and Trading (SCT)  şirketinin de hissedar olarak katıldığı ACWA Güç Elektrik İşletme ve Yönetim Sanayi ve Ticaret A.Ş. (ACWA Güç) tarafından geliştirildi. 


Sözleşmeler kapsamında Alstom, projenin anahtar teslim mühendislik, tedarik ve yapımından (EPC) sorumlu olan Samsung Construction and Trading (SCT) şirketine, iki adet GT26 gaz türbini, iki adet atık ısı kazanı (HRSG), bir adet buhar türbini ve üç adet turbo generatör tedarik edecek. Alstom, inşaat aşamasında SCT’ye montaj ve devreye alma alanında süpervizörlük hizmetleri sunacak. Alstom ayrıca Termal Servis hizmetleri kapsamında, işletme dönemi için 20 yıla kadar uzun süreli bakım ve servis hizmetleri de sağlayacak.


Yapılan sözleşmelerle ilgili bir açıklama yapan Alstom Türkiye Ülke Başkanı Adil Tekin, “Derin bilgi birikimimizi ve uzmanlığımızı bu projeye kattığımız için gururluyuz. Bu iki ünite, en son nesil Alstom GT26 gaz türbinlerinin Türkiye’deki ilk uygulaması olacak. GT26 gaz türbinleri, operasyonel esnekliği, yüksek verimliliği ve emre amadeliği ile müşterimiz için maksimum proje getirisi sağlamada kritik bir rol oynayacak” diye konuştu.


Türkiye’deki faaliyetlerine 1950’li yıllarda başlayan Alstom’un geniş bir yelpazeye yayılmış yakıtları kapsayan enerji santralleri referansları arasında; 320 MW gücündeki Çan Linyit Santrali, 1.340 MW gücündeki Afşin Elbistan A Linyit Santrali, 1.120 MW güce sahip Trakya (Hamitabat) Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali bulunuyor. Alstom, ülkenin en büyük hidroelektrik santrali olan Atatürk Barajı dahil olmak üzere, Türkiye'nin kurulu güç üretim kapasitesinin %25'inden fazlasına ana ekipmanlar sağladı ve TEİAŞ'ın kurulu iletim ürünlerinin yaklaşık %50'sini tedarik etti. Alstom, enerji alanında istihdam ettiği yaklaşık 1.000 çalışanıyla ülkeye sosyal ve ekonomik katkı sağlamayı sürdürüyor.