27 / 06 / 2022

Altan Elmas: Konut sektörü toparlanıyor!

Altan Elmas: Konut sektörü toparlanıyor!

2020 yılı Ocak ayı konut satışı verilerini değerlendiren Konutder Yönetim Kurulu Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, “Ekonomimizdeki düzelme gayrimenkul sektörüne de yansıdı'' dedi.Türkiye genelinde Ocak ayında 113 bin 615 adet konut satışı gerçekleşti. Konut satışlartında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 55,8 oranında artış yaşandı. Genel ekonomimizde meydana gelen düzelme toplumun bütün kesimlerine yayılıyor. Bu olumlu hava özellikle 2019’un Ağustos ayından itibaren inşaat sektöründe de net bir şekilde görülüyor. Konutder Yönetim Kurulu Başkanı ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, konut satışı verilerini değerlendirdi....

“Konut satışlarındaki artış ipotekli konut satışlarından kaynaklanıyor”

Genel faiz oranlarının ve konut kredi faiz oranlarının konut satışlarında artışının çok belirleyici olduğunu görüyoruz. Geçen yıl Ocak ayında 6 bin 537 olan ipotekli konut satışlarının bu yıl 42 bini geçtiğini görüyoruz. Yani yüzde 546 artış söz konusu. Dolayısıyla konut satışlarındaki net artış çok net bir şekilde ipotekli konut satışlarından kaynaklanıyor. Genel faiz oranları da yüzde 10’un altına düştüğü için mevduat faizler yüzde 8’ler 9’lar seviyesinde gezdiği için orada kendi imkanlarıyla peşinat yatırarak konut alan insanlarımızın da bir miktar oraya doğru hareket ettiğini ve peşin alımlarında diğer konut satışı dediğimiz bölümde yer aldığını, bir miktar yükseldiğini görüyoruz. Yani genel faiz hadleri ekonominin gidişatının olumlu ya da olumsuz anlamda en çok belirleyen unsur olduğunu hep beraber görmüş olduk. Bizler de birkaç aydır net bir şekilde gördüğümüz tabloyu Ocak ayında daha netleşmiş olarak gördük.

“Birinci el konutlarda ivmelenme var; konut sektörü toparlanıyor”

Ocak ayıyla birlikte konut satışları da çok iyi bir yere geldi. Burada birinci el konut satışlarına vurgu yapmam lazım. Birinci el konut satışları, yani üreticilerin üretip de sattığı konutlar, sıfır konutlar, çok önemli. Orada bir miktar yukarı doğru ivmelenme var ama yeterli değil. Ocak başında hükümetimizin desteğiyle kamu bankalarımız konut kredi faizlerini birinci el konutlar için 0.79’a çekmişti. Bu çok önemli bir düzenlemeydi. Onun etkilerini Şubat’ta ve Mart’ta daha fazla göreceğiz. Ocak ayına da yansımış tabi ama daha nisbi bir yansıma söz konusu. İnsanlar bunu daha çok Ocak’ın 15’inden sonra hissedebildi. Yani kısaca veriler moral verici.

2020 Ocak'ta 113 bin 615 konut satıldı!

Faizler düştü, kredili konut satışları patladı!