Altan Elmas: Konut sektörüne nefes aldıran düzenlemeler bekliyoruz!

Altan Elmas: Konut sektörüne nefes aldıran düzenlemeler bekliyoruz! Altan Elmas: Konut sektörüne nefes aldıran düzenlemeler bekliyoruz!

KONUTDER ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ‘Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’ hakkında değerlendirmelerde bulundu. Altan Elmas, "Sektörlerin geneli için çok yerinde ve nefes aldıracak düzenlemeler yapılmıştır” dedi…Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan "Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi"ni çok isabetli bulduklarına vurgu yapan KONUTDER ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Altan Elmas, paketin inşaat ve konut sektöründeki önemi üzerinde değerlendirmelerde bulundu.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; Altan Elmas, "Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi" hakkında açıklamalarda bulundu. Elmas, "Sektörlerin geneli için çok yerinde ve nefes aldıracak düzenlemeler yapılmıştır. Ancak bazı sektörlere sağlanacak muhtasar, KDV ve SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerinin 6'şar ay ertelenmesi kapsamına inşaat ve konut sektörünün de önemle alınması gerektiğini düşünüyoruz." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Çankaya Köşkü'nde düzenlenen "Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı'nın ardından yaptığı açıklamada, "Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi" ile ilgili KONUTDER ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas da görüşlerini aktardı.

SEKTÖRLERİN GENELİ İÇİN ÇOK YERİNDE VE NEFES ALDIRACAK DÜZENLEMELER YAPILMIŞTIR

KONUTDER ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas konuyla ilgili olarak şu değerlendirmelerde bulundu.

 “Öncelikle içinden geçmekte olduğumuz korona salgını sürecinden millet olarak birlik ve beraberlik içerisinde mümkün olan en az hasarla çıkacağımıza inancımı belirtmek istiyorum. Milletimiz tarih boyunca bir olarak pek çok sorunun üstesinden nasıl gelmişse bu süreci de Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde en kısa sürede atlatacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın. Bir yandan sağlıkla ilgili tedbirler alınırken tabii ki ekonomimizin de bundan en az etkilenmesi için önlemler bekleniyordu. Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan paketi çok isabetli buluyoruz. Sektörlerin geneli için çok yerinde ve nefes aldıracak düzenlemeler yapılmıştır."

"KAPSAMINA İNŞAAT VE KONUT SEKTÖRÜNÜN DE ÖNEMLE ALINMASI GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ"

KONUTDER ve Sur Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Z. Altan Elmas, "Ancak bazı sektörlere sağlanacak muhtasar, KDV ve SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerinin 6'şar ay ertelenmesi kapsamına inşaat ve konut sektörünün de önemle alınması gerektiğini düşünüyoruz" dedi ve sözlerine şöyle devam etti:

 "Bilindiği gibi Türkiye ekonomisinin lokomotif sektörü olarak binlerce kişiye doğrudan binlercesine de dolaylı olarak istihdam sağlıyoruz. Devreden KDV yükü sektörümüz üzerinde çok ağır bir yüktür. Bu bedellerin şirketlere bu dönemde ödenmesi sermaye enjeksiyonu sağlayacaktır. Geçtiğimiz dönemde yaşanan ekonomik türbülanstan en çok etkilenen ve altı çeyrektir küçülen tek sektör olarak yeni yeni toparlamaya başlamışken içinden geçtiğimiz bu süreç sektörümüzde şimdiden derin izler bırakmaya başlamıştır. Geçmişte olduğu gibi sektörümüz bu tarz türbülanslarda iki katı olumlu ya da olumsuz etkilenmektedir. Bu sebeple işsizlik emici rol üstlenen sektörümüzün bu destek paketine dahil edilmesi ekonomik ve sosyal açıdan son derece önem arz etmektedir" Kaynak: “Paket çok isabetli, erteleme kapsamına inşaat ve konut sektörü de alınmalı”

Altan Elmas: Konutta stoklar azalıyor!