09 / 08 / 2022

Altın fiyatlarında rekor beklentisi boşa çıktı! Altın düşecek mi yoksa yükselecek mi

Altın fiyatlarında rekor beklentisi boşa çıktı! Altın düşecek mi yoksa yükselecek mi

Altın fiyatlarının yaz ortasında rekor kırmasına yönelik beklentiler boşa çıktı. Düğün sezonunun da açılmasıyla gram altının 1450 liraya kadar çıkacağı hesaplanıyordu ancak altında rakamlar artmak yerine düştü. Peki altının yönü önümüzdeki günlerde ne olacak? İşte detaylarAltında görülen düşüş eğilimi yeine tepki alımlarına mı bırakacak. Altın fiyatları ne olacak?

Uzmanlar FED'in fazi artırım kararları sonrası altın fiyatlarının frene bastığı görüşünde

ABD piyasasında işlem gören kıymetli metalin onsu 1800 dolara doğru giderken altın fiyatları iki haftanın en düşük seviyelerinde seyrediyor. 105'i geri alan daha güçlü bir dolar, ABD 10 yıllık tahvil getirilerindeki gerilemenin bir kez daha yüzde 3'e yaklaşmasına rağmen yardımcı olmadı. Altının ağır kalmasının bir diğer nedeni de ABD tahvil piyasası enflasyon beklentilerinin (ABD 5Y Başabaş Oranı) yüzde 2,66 ile yeni yılın en düşük seviyelerine gerilemesi, enflasyon beklentilerinin yavaş yavaş yeniden sabitlenmeye başladığını gösteriyor.

İleriye baktığımızda, bugün, manşetin 0,1 puan yavaşlayarak yüzde 4,8'e düşmesinin beklendiği en son Core PCE rakamlarının açıklandığında görüldü. Bununla birlikte, Merkez PCE, FED'in enflasyonu düşürmesi için üzerindeki siyasi baskı göz önüne alındığında, Fed'in tercih ettiği enflasyon ölçüsü faiz artırımını desteklemek şeklinde kendini gösteriyor. ABD eknomisinin odak noktası TÜFE verilerinin kendisinde kalıyor.Sorumluluk Reddi Beyanı: Emlakkulisi.com’da yer alan haberler ve makaleler yatırım tavsiyesi niteliğinde değildir. Emlakkulisi.com herhangi bir emtia veya dijital varlığın satın alınmasını veya satılmasını önermez. Emlakkulisi.com bir yatırım danışmanı değildir. Bu nedenle Emlakkulisi.com'da yer alan haber ve makalelerin editörleri yatırım kararlarınızdan sorumlu tutulamaz. Okuyucular, haberlerdeki emtia, şirket, varlık veya hizmetler ile ilgili herhangi bir işlem yapmadan önce kendi araştırmalarını yapmalıdır.