Altına dayalı kira sertifikası nasıl alınır?

Altına dayalı kira sertifikası nasıl alınır? Altına dayalı kira sertifikası nasıl alınır?

Hazine tarafından geliştirilen altında dayalı kira sertifikası için 2018 başvuruları devam ediyor. Peki, altına dayalı kira sertifikası nasıl alınır?Yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması amacı ile Hazine tarafından geliştirilen altında dayalı kira sertifikası için 2018 başvuruları başladı.

Böylece, fiziki altını bulunan bireysel yatırımcılara belirli bir getiri sağlayarak yastık altındaki altınların ekonomiye kazandırılması amacı ile Hazine Müsteşarlığı tarafından ihraç edilecek.

Peki, altına dayalı kira sertifikası nasıl alınır?

Altında dayalı kira sertifikası için, Ziraat Bankası'na müracaat edilebiliyor. 26 Mart'ta başlayan Altına dayalı kira sertifikası için 1. etap başvuruları 30 Mart'ta sona erecek. 

Bu dönemde başvuruda bulunanların ihraç tarihi 4 Nisan 2018, Vade tarihi 1 Nisan 2020 olarak belirlendi. Yine bu dönemlerde başvuruda bulunanlar 23 Nart 2020 ile 27 Mart 2020 tarihleri arasında fiziki altın talep edebilecek.

22 ve 24 ayar altınlar kabul edilebilecek olup; üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın (takı) ve ayrıca Reşat Altınlar kabul edilmeyecek. 

2. etap başvuruları 2-6 Nisan 2018 tarihleri arasında, 3. etap başvuruları 9-13 Nisan 2018 tarihleri arasında, 4. etap başvuruları ise 16-20 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılabilecek.

Kupon/kira dönemi 6 ay olarak belirlenen uygulamada kira oranı yüzde 1.20, yıllık getiri oranı ise yüzde 2,40 olarak belirlenmiş olup, buna göre Altına Dayalı Kira Sertifikası olan kimseler 6 ayda bir kira geliri sağlayacak. Altın Tahvili olan kimseler ise 6 ayda bir kupon geliri sağlayacak. Kupon geliri ve kira geliri Türk Lirası karşılığı ile ödenecek.


Işıl Seren KESKİN/Emlakkulisi.com