06 / 07 / 2022

Altındağ Belediyesi'nden örnek dönüşüm kararı!

Altındağ Belediyesi'nden örnek dönüşüm kararı!

Çalışmalarına son sürat devam eden Altındağ Belediyesi, Türkiye'deki tüm yerel yönetimler arasında bir ilke imza atarak yatırımcıların ve yatırımların önünü açacak bir karara imza attı.Altındağ Belediyesi kentsel dönüşüm kapsamında Altındağ'da yapılan inşaat sektörü yatırımlarına destek olmayı sürdürüyor. Altındağ Belediyesi'nde yer alan habere göre, Altındağ Belediye Meclisi ilçe bazında bazı bölgelerde uygulanan yatırımcıdan ücret almama ya da hafriyat desteği gibi kararları genişleterek üç ay boyunca Altındağ'a yatırım yapan sektör temsilcilerinden herhangi bir ücret talep etmeyecek. Böylelikle Altındağ Belediyesi Meclisi tarafından alınan 2464 Sayılı Belediye Gelirleri Kanunu'nun 97. Maddesi kapsamında tüm müteahhitlerin önü de açıldı. Altındağ Belediyesi'nin aldığı bu karar yapılaşma konusunda parsel hissedarları ile müteahhitlere kolaylık sağlayacak ve ilçe bazındaki yapılaşma taleplerini daha çok artırmış olacak.

Altındağ Belediyesi'nin aldığı bu kararın Türkiye'de bir ilk olduğunu söyleyen Başkan Veysel Tiryaki ise şöyle konuştu:

"Türkiye uzun bir süredir ekonomik bir saldırı altında. Döviz üzerinden gerçekleşen bu saldırıyı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde hükümetimiz bertaraf ederek normalleştirme sürecine girdi. Bu saldırıdan en çok etkilenen ise Türkiye'nin büyümekteki dinamik gücü inşaat sektörü oldu. Biz de Altındağ Belediyesi olarak gerçekleştirdiğimiz kentsel dönüşüm kapsamında yıllardır artarak bir ivme kazanan inşaat yatırımlarının hızını düşürmemek için imar ve şehircilik alanında önemli bir karar aldık.

Bu aldığımız karar müteahhitler için önem arz ediyor

Belediyelerin önemli gelir kalemlerinden biri de müteahhitlerden alınan ücretler. Altındağ Belediyesi olarak 2004 yılından beri uyguladığımız, 'Değişim Yönetimi Modeli' ile borçsuz ve kendi kaynakları ile yatırımlarını yapan bir belediyeye dönüştük. Uyguladığımız kentsel dönüşüm sayesinde, yılda 15 bin yeni konut yapılıyor. İlçe nüfusu ve büyüklüğü düşünüldüğünde, ilçemizde artık yoğun bir yatırım talebi var. Bu talebin, devam etmesi ve hem ülkemize hem de yatırımcıya destek olmak için aldığımız bu karar çok önem arz ediyor."