Altının ons fiyatı neden düşüyor? Ne zamana kadar düşer?

Altının ons fiyatı neden düşüyor? Ne zamana kadar düşer? Altının ons fiyatı neden düşüyor? Ne zamana kadar düşer?

Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, "Altının ons fiyatı neden düşüyor? Ne zamana kadar düşer?" sorusunu kendi Twitter hesabında 14 maddede yanıtladı. İşte 14 maddede "altın" analizi...Türkiye'nin 1 numaralı emlak ve konut editörü Tebernüş Kireçci, kendi Twitter hesabı http://twitter.com/TebernKireci1 'den "Altının ons fiyatı neden düşüyor? Ne zamana kadar düşer?" sorusunu yanıtladı. İşte Kireçci'nin 14 maddelik analizi;

1) 3 Eylül'de 1.552 doları gören altının onsu şu dakikalarda 1.512 dolardan işlem görüyor. Yukarı yönde hareket etmesi gereken ons fiyatları aşağı yöne gidiyor.

2) Para ve sermaye piyasalarında sağ gösterip sol vururlar. Sol gösterip sağ vurular. Hiç bir şey göstermiyorlarsa altınızı oyuyorlardır. :) Ya da üzerinize kaya düşecektir.

3) Dün onsun fiyatını etkileyecek 2 önemli gelişme oldu. 2 gelişme de Çin ile alakalı.

4) İlk gelişme; Çin Ticaret Bakanlığı'nın, ABD ile ticaret savaşlarının Ekim ayında Washington'da yapılacak toplantıda görüşüleceğini açıklamasıydı.

5) İkinci gelişme ise; Çin'in, İran'a 400 milyar dolarlık yatırım yapacağını duyurmasıydı. Bu açıklama ile Çin Ortadoğu'da resmen -ticari açıdan- ABD'ye rakip oldu.

6) Çin, Ortadoğu'da İran üzerinden hep vardı. Ama şimdiye kadar hep pasifti. Bu kadar aleni değildi. 

7) Bu açıklama ile ABD'nin İran'ı vuracağına inanan ve bundan dolayı altına yatırım yapan fon yöneticilerinin hesapları boşa çıktı. Hızlı bir şekilde altın satışına geçtiler.

8) Piyasa bu satış dalgası ile onsun gerilemesine tanıklık etti. 

9) Gece satış dalgası Uzak Doğu'dan devam etti.

10) Bu satış dalgası devam ettiği sürece onsun dolar bazlı kısa vadede fiyatı aşağı.

11) Dolarda da devalüasyon beklentisi nedeniyle yön aşağı.

12) TL bazlı altın fiyatları -ekstra bir gelişme olmazsa- geriler. Gerilemeye devam eder.

13) Nereye kadar? Normal koşullarda Ekim ayındaki Çin-ABD toplantısına kadar. O toplantıdan bir sonuç çıkarsa sürpriz olur.

14) Merkez bankaları uzun vadeli altın toplamaya devam ettiği için onsun dolar bazında uzun vadeli yükseliş eğilimi sürüyor. Düşüş kısa vadeli.


Dolar yükselecek mi?

Altının yükselişi nereye kadar sürecek?

Tebernüş Kireçci'yi Twitter'den takip etmek için tıklayınız

Tebernüş Kireçci'nin yazılarını okumak ve yorum yapmak için tıklayın