09 / 08 / 2022

Altınordu cazibe merkezi olacak!

Altınordu cazibe merkezi olacak!

Ordu Büyükşehir Belediyesi Altınordu ilçesini cazibe merkezi haline getirme için çalışmalara başladı.
Ordu Büyükşehir Belediyesi Altınordu ilçesinin en eski yerleşim yerlerinden olan olan Taşbaşı, Zaferi Milli ve Aziziye Mahallelerini cazibe merkezi haline getirmek için çalışma başlattı. 

Ordu Büyükşehir Belediyesi'nde yer alan habere göre,  bu kapsamda kentsel sit alanı içerisinde kalan bölgeye ait koruma imar planı, vatandaşların ihtiyaçları ve mevzuat hükümleri çerçevesinde Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yeniden düzenlenecek. 

DEĞİŞİKLİK BÖLGENİN POTANSİYELİNİ ORTAYA ÇIKARACAK 

Parsellerdeki kütle sorunları, ulaşım ağındaki yetersizlik, ticari işletmeler ve günübirlik otel vb. gibi fonksiyonların yetersizliği, sahil bağlantısının zayıflığı, plan notlarının güncelliğini yitirmesi ve birçok tarihi eserin restorasyonunun yapılamaması gibi sebeplerle atıl bir duruma düşen bölgenin kaderi, Ordu Büyükşehir Belediyesinin yapacağı çalışmalarla değişecek. Yaklaşık 22 senedir yenilenmeyen imar planı, değişen mevzuat hükümleri ve kent dokusu nedeniyle canlılığını yitiren sit alanı, koruma imar planının yenilenmesiyle birlikte yeniden bir cazibe merkezi haline gelmiş olacak.

ÇALIŞMALAR 2018 YILINDA TAMAMLANACAK

Bölgede yaşanan sorunların çözülmesi ve geride kalmışlığının en önemli etkenlerinden biri olan koruma imar planının yenilenmesi için çalışmalar başladı. Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından ilk etapta sit alanının haritası yenilenirken diğer çalışmaların sürdüğü ve planın 2018 yılı içinde yenileneceği belirtildi.