09 / 06 / 2023

Amasya Mimarlar Odası Başkanı ve 4 kişi daha tutuklandı!

Amasya Mimarlar Odası Başkanı ve 4 kişi daha tutuklandı!

Sivas merkezli olarak 3 ilde yapılan "ihale usulsüzlüğü" operasyonunda, aralarında Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü ile Amasya Mimarlar Odası Başkanının da bulunduğu 5 kişi tutuklandıSivas Cumhuriyet Başsavcılığı Soruşturma Bürosundan, Başsavcı Hasan Aydın imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, Cumhuriyet Başsavcılığınca "ihaleye fesat karıştırma, rüşvet, irtikap ve 2863 sayılı yasaya (Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa) aykırılık" suçlarını kapsayan bir soruşturma yürütüldüğü hatırlatıldı.

Açıklamada, soruşturma kapsamında gözaltına alınan eski Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu Başkanı mimar A.K.Y, Amasya Mimarlar Odası Başkanı mimar H.S, Sivas Belediyesi Yapı Kontrol Müdürü E.K.T. ve mimar Y.B’nin "ihaleye fesat karıştırma" suçundan; Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü M.T’nin ise "Rüşvet ve İrtikap" suçlarından tutuklandığı kaydedildi.

Soruşturmanın çok yönlü olarak devam ettiği bildirildi. Bu arada, soruşturma kapsamında gözaltına alınan inşaat teknikeri D.Ç, mimar N.S.E, inşaat teknikeri H.Ş, işletmeciler S.O. ve Ş.Ö. ile Tokat’tan S.A.Ç. ve A.K’nin ise emniyette savcıya verdikleri ifadenin ardından serbest bırakıldıkları öğrenildi.

Sivas Cumhuriyet Başsavcılığının koordinesinde yürütülen soruşturma kapsamında, İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince Sivas, Tokat ve Amasya illerinde eş zamanlı yapılan operasyonda, 12 kişi gözaltına alınmıştı.

AA

https://www.ticarethaneistanbul.com/


Geri Dön