Amasya Suluova Sosyal Konutları'nda başvurular sona erdi!

Amasya Suluova Sosyal Konutları'nda başvurular sona erdi! Amasya Suluova Sosyal Konutları'nda başvurular sona erdi!

Amasya Suluova'da yapılmakta olan dar gelirli ailelere yönelik sosyal konutlar için başvurular sona erdi. Suluova Kaymakamı Hayatı Taşdan, konut başvurularının sona erdiğini ve başvuru dosyalarının titizlikle incelenerek değerlendirileceğini belirtti.


Suluova'da yapılmakta olan dar gelirli ailelere yönelik Sosyal Konutlar için başvurular sona erdi. 


Suluova Borsa Mahallesindeki Belediye İtfaiye Müdürlüğü binası arkasında yer alan arsada toplamda 127 adet yapılan sosyal konutlar için Suluova Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına 26 Ocak 2016-26 Şubat 2016 tarihleri arasında toplamda 586 başvuru yapıldı.

 

Kaymakamlık salonunda yapılan toplantıda konu hakkında açıklamalarda bulunan Suluova Kaymakamı Hayatı Taşdan, konut başvurularının sona erdiğini ve başvuru dosyalarının titizlikle incelenerek değerlendirileceğini belirtti. 


Suluova Sosyal Yardımlaşma Ve Dayanışma Vakfı(SYDV) tarafından  TOKİ  İdaresi kanalıyla yaptırılan ve 13xü engelli vatandaşlara tahsis edilen toplamda 127 adet Sosyal Konutlar için daha önce açıklanan şartların geçerli olduğunu ifade eden Kaymakam Hayatı Taşdan, bu şartları tutan başvuru sahiplerinin sayısının yapılan konut sayısından fazla olması durumunda noter huzurunda çekilecek kura ile hak sahiplerinin belirleneceğini duyurdu. 26 Ocak 2016-26 Şubat 2016 tarihleri arasında başvuruları alınan 2+1 şeklinde inşa edilen 127 adet sosyal konutlara başvuracak hak sahiplerinde aranan şartlar ise şunlardır: 


Başvuru sahiplerinin aşağıda yer alan şartları taşıması gerekmektedir. 


a) T.C. vatandaşı olmak, 

b) 21 yaş ve üzerinde olmak, ancak eşi vefat etmiş olan çocuklu dul kadınlarda yaş şartı aranmaz,

c) Kanunla kurulmuş sosyal güvenlik kurumlarına tabi olmamak, d) 3294 sayılı Kanun'a uygunluğu ilgili SYDV tarafından tespit edilmek ve Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarından yardım alıyor veya alabilecek durumda olmak, 

e) Konutların bulunduğu Suluova ilçesinde en az bir yıldır ikamet etmek, 

f) Kendisi ile eşinin ve velayeti altındaki çocuklarının mülkiyetinde herhangi bir konutu bulunmamak, g) Bir hane halkı adına (yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına) yalnızca bir adet başvuru yapmak, h) TOKİ konutlarından satın almamış olmak ve TOKİ konut kredisi kullanmamış olmak. 


Başvuru İçin Gerekli Belgeler: Başvuru sahipleri; 


a. Nüfus Cüzdanı fotokopisini, 

b. İkametgâh ilmühaberini [Konutların yapılacağı yer sınırları içerisinde en az 1 (bir) yıldır ikamet ettiğine dair], 

c. T.C. Kimlik Numaralarını (bütün aile bireylerinin), 

d. Ayrıca, engelli vatandaşlarımız engelli kimlik kartının fotokopisini veya tam teşekküllü bir devlet hastanesinden alınmış sağlık heyet raporunu (en az % 50 engelli olduğuna dair) ibraz edeceklerdir. Başvuru sahibi ayrıca başvuruda istenilen diğer belgeleri vermekle yükümlüdür. 

Eksik evrak ibraz edenler kuraya katılma haklarını kaybedeceklerdir. 


Yukarıda yer alan başvuru şartlarına sahip olan; 


1. Kategori olan"En az % 50 engelli vatandaşların" 

2. Kategori "Diğer alıcı adaylarının" başvuruları ayrı olarak 2 kategoride kabul edilecektir. 3294 sayılı kanun kapsamında bulunan engelli vatandaşlar için söz konusu İlçede yapılacak toplam konut sayısının %10'una kadar kontenjan ayrılacaktır. 

Yüzde hesaplanması sonucunda 0,1'lik artış bile engellilerin lehine bir üst tam sayıya tamamlanır. 


Hak Sahiplerinin Belirlenmesi: 


Başvuruların yapılmasının ardından Vakıf tarafından hakkında 3294 sayılı Kanun kapsamında olduğuna dair Vakıf Mütevelli Heyet Kararı alınanlar arasından konut hak sahiplerini belirlemek üzere TOKİ tarafından belirlenecek yer ve tarihte, asil ve yedek fayda sahipleri kurası noter huzurunda çekilecektir. Kurada %50 oranında yedek liste belirlenecektir. Pusula Amasya