15 / 08 / 2022

Ankapark Mart 2019'da açılıyor!

Ankapark Mart 2019'da açılıyor!

Avrupa’nın en büyük tema parkı olma özelliğine sahip olan Ankapark 2019'un Mart ayında hizmete açılıyor.
Avrupa’nın en büyük tema parkı olma özelliğine sahip olan Ankapark’ın açılışı için geri sayım başladı. Yapılan ihale ile Ankapark’ı 29 yıllığına kiralayan GBM Ticaret & Çelik Ortak Girişim Grubu , 2019 Mart ayında projenin açılışını yapmak için hazırlıklara başladı. Tamamlama çalışmalarının son etabı devam ederken park içindeki kafe, restaurant ve çocuklara yönelik satış alanlarının alanın kiralamasını daKDM AVM Danışmanlık üstlendi.

KDM AVM Danışmanlık’ın kurucusu Murat İzci henüz çok yeni olmasına rağmen ANKAPARK’a yoğun talep olduğunu belirterek“Ağırlıklı yeme & içme, hediyelik eşya ve çocuklara hitap eden konsept mağazalar üzerine kiralama yapılacak. Park 1 milyon 200 bin metrekarelik geniş bir alana yayıldığı için talepte bulunan firmalar iki hatta üç lokasyon için yer soruyor” diye konuştu.

İlk sene 5 milyon ziyaretçi hedeflenen Ankapark sadece Ankara’dan değil, tüm şehirlerden ve yurtdışından ziyaretçi çekecek. Ankapark, ilk yılında sadece Rusya ,Çin ve Ortadoğu’dan 300 bin turist ağırlamış olacak.

GBM Ticaret & Çelik Girişim Grubu, geçtiğimiz Ağustos ayında gerçekleştirilen ihale ile 29 yıllığına Ankapark’ın işletme hakkını aldı. Parkın işletmesini bu konuda Asya’nın en büyük, dünyanın ise 4. Büyük şirketi olan OCT Group yapacak. OCT Grup şu anda 17 temalı parkı bünyesinde barındıran yılda 44 milyon ziyaretçi ağırlayan dev bir grup . Yılsonunda ise park sayıları 20’ye çıkmış olacak.

Ankaparkın işletmeye alınması için gereken bütün yatırımı tamamlamayı da taahhüt eden GBM Çelik OGG, kiralama bedeli olarak ise senelik 26 milyon 400 bin TL'yi ve ayrıca gelirin yüzde 3’ünü  Ankara  Büyükşehir Belediye’sine ödeyecek. İhale sürecinin tamamlanmasıyla beraber inşaat tamamlama sürecine hızlı bir şekilde giriş yapan şirket, projenin ticari alanlarının kiralanması için ise KDM AVM Danışmanlık ile anlaştı.

Ankapark’ın planlanan açılış tarihi; Mart 2019…

Ankapark’ın sadece Ankaralıları değil, herkesi kucaklayacağını belirten KDM Danışmanlık’ın kurucusu Murat İzci, projenin yurtiçi ve yurtdışından çok sayıda  ziyaretçi çekeceğini açıkladı. Park kısmının inşaatının hızlı bir şekilde sürdüğünü ilerlediğini belirten Murat İzci, ticari alanın kiralama çalışmalarına da başladıklarını söyledi.

İlk etapta gelen yoğun ilginin şaşırttığını, bir firmanın parkın farklı alanlarında 2 hatta 3 bölüm istediğini belirten İzci, özellikle yeme & içme amaçlı cafe ve restoranların, hediyelik eşya ve çocuklara hitap eden konsept mağazaların proje içinde yer alacağını söyledi.

Dev roller coaster’lardan dinazor müzesine her şey var!

‘Türkiye’nin eğlencede rakipsiz projesi’ olarak tanıtılan ANKAPARK’ta oyun alanlarından alışveriş & cafe bölümüne toplam 1217 adet eğlence ünitesi hizmet verecek. Bu tesisler içinde 70 bin metrekarelik oyun çadırı, toplam 14 adet dev roller coaster, sinema salonları, Ankara’nın en büyük buz pisti, 30 bin kişilik konser alanı, açık & kapalı aquapark, bowling salonları, 100 bin metrekarelik havuz bölümü, dinazor ormanı ve müzesi, dijital oyun salonları, yöresel lezzetlerin ve unutulmaya yüz tutmuş eserlerin sergileneceği Osmanlı Sokağı gibi alanlar bulunacak. Yılın 12 ayı boyunca sabah 10.00’dan gece 02.00’ye kadar hizmet verecek ve 7’den 70’e her yaş grubuna hitap edecek.

İlk yıl 5 milyon ziyaretçi, özellikle yabancı turist akını…

Tanıtım ve satış operasyonları için İstanbul ve Antalya’da da ofis noktaları açılacak olan Ankara Ankapark'ı ilk yıl yerli yabancı 5 milyon kişinin ziyaret etmesi planlanıyor. Yurtdışı pazarlama operasyonları ile ilk yıl için 300 bin, ikinci yıl için 500 bin, devamı için 700 bin turistin akın edeceği Ankapark için sponsorluk görüşmeleri de devam ediyor.

“Ankaralılar heyecanla ANKAPARK’ı bekliyor, sınırlı sayıda olan ticari ünite için ilk günden şaşırtıcı yoğunlukta talep almamız bunun bir kanıtı” diye konuşan Murat İzci bu ünitelerin de 80 tanesinin cafe &restoran, 50’sinin de ağırlıklı çocuklara yönelik satış alanları olacağını söyledi. Ayrıca ortak alanlarda büyüklükleri 4 metrekare ile 25 metrekare arasında değişecek standların kiralamaları da yapılacak.

Ticareti ve turizmi geliştirecek

Ankapark’ın ilk yıl 5 milyon ziyaretçi hedeflediğini ancak sonraki yıllarda asıl hedefin bu rakamı çok daha yukarılara taşımak olduğunu söyleyen Murat İzci, “Ankapark çok fazla dalı olan bir proje. Öncelikle yeşil alanları çok geniş. İnsanlar gelip rahat nefes alabilecek. Eğlence mekanizmaları son teknoloji, ayrıca konserleri, etkinlikleri, mağaza konsepti ile ziyaretçilerini cezbedecek. Sadece Ankaralılara değil, sırasıyla komşu illere , tüm Türkiye’ye ve komşu ülkelere seslenecek. Gelen her ziyaretçi sadece parka değil bütün Ankara ekonomisine değer katacak. Ülkenin ticaretini ve turizmini geliştirecek.” dedi.

Kendi enerjisini kendi üretecek…

Birçok alanda rakipsiz bir proje olan Ankapark projesi kendi enerjisini de üretecek. Açık otopark alanının tamamının üstüne yerleştirilen güneş panelleri sayesinde Ankapark, neredeyse harcadığı kadar enerjiyi güneşten, sisteme geri kazandırmış olacak. Geliri kamuya kalacak olan enerji tesisi ise dünyadaki otopark üstü GESlerin en büyüğü olarak bir rekortmen.

Ankapark 2000 kişi istihdam edecek

Ülke ekonomisine büyük katkı sağlaması planlanan Ankapark’ta açılış itibariyle 2000 kişi istihdam edilecek. Böylelikle ülke ekonomisi için önemli olan istihdam konusunda da 2000 çalışanı ile büyük bir katkı sağlamış olacak.

Giriş bedeli 20 TL

Ankapark'a giriş ücreti 20 TL olarak planlanıyor. Bu rakamın 5 TL’si giriş bileti ücreti olarak alınacak kalan 15 TL ise kredi olarak yüklenecek ve ziyaretçiler park içinde istedikleri eğlence ünitelerinde kullanabilecek.