05 / 02 / 2023

Ankara AKM Millet Bahçesi 3 ay içerisinde tamamlanacak!

Ankara AKM Millet Bahçesi 3 ay içerisinde tamamlanacak!

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ankara AKM içerisine yapılacak millet bahçesinin 2-3 ay içinde biteceğini açıkladı.Ankara'da AKM yerine yapılacak millet bahçesinde sona gelindi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, millet bahçesinde çalışmaların 2-3 ay içerisinde tamamlanacağını söyledi. Hürriyet Gazetesi köşe yazarlarından Deniz Gürel, söz konusu çalışmaları kaleme aldı. İşte Gürel'in o yazısı...

Ben Ankara’da doğdum büyüdüm. Ankara’ya gelen her kişi sosyal olarak Ankara’nın eksikliğinden bahseder. Bize Konya’dan birileri gelirdi. Biz onları Gençlik Parkı’na götürürdük. Kızılay diğer şehirlere göre farklıydı. Belki birçok şehirde olmayan birçok şey Kızılay’da vardı. Güvenpark’a, Kuğulupark’a giderdik. Bir de Atakule vardı. Bir taraftan bakıldığında Anadolu’nun birçok şehrine göre bir şey varmış gibi gözükse de Ankara’da yaşayanlar hafta sonları hep böyle sıkılırdı. Bir AVM kültürü türedi ve sürekli AVM’ler de vakit geçirilme başladı. Biz bizi ilgilendiren konulara ilişkin dedik ki belki bir Gençlik Parkı ve o anlamdaki parkların sayısını arttırmamız lazım. Yani Ankara’nın içini biraz daha yeşillendirecek, vatandaşların hafta sonu çocuklarıyla birlikte vakit geçireceği alanlar oluşturmak lazım.

 

AKM MİLLET BAHÇESİ 3 AYA TAMAMLANIR 

Buna bir örnek AKM Millet Bahçesi. Ben yıllardır orada araba sürmeyi öğrendim. Hep boştur. Yılda bir kere tören için kullanılır. Onun dışında kimse gidip görmez. Dedik ki burayı millet bahçesi konseptinde yenilememiz lazım. Bitme aşamasına geldi. Sadece Ankaralının değil bütün herkesin oraya gelip görmek isteyeceği park haline geldi. Şu anda gözükmüyor. Salgın sürecine rağmen durdurmadık. AKM 2-3 aya tamamlanır. Çok örnek bir park olacak. Sadece park değil içinde restoranları, kütüphanesi, kıraathanesi, yöresel ürünler, konferans salonu var. 7 gün kullanılabilecek bir alan. Bizim oradaki amacımız şehrin içinde Atatürk Orman Çiftliği ile başlayıp sonrasında AKM, Gençlik Parkı, kaleye giden bir tarihi aks oluşması. Ve Ankara’nın içinde böyle 3-4 nokta belirledik. Birisi Cebeci’ye millet bahçesi. Sıhhiye bölgesinde insanların yürüme mesafesinde gideceği sadece Kurtuluş Parkı var.

4 MİLYON METREKARE YEŞİL ALAN 

Bunun dışında Mamak’ta jandarmadan aldığımız bir millet bahçesi alanı var. Orayı yapıyoruz. Bir de Gölbaşı var. Mogan Gölü, Ankara’da bir değer ancak o değeri tam anlamıyla kullanamıyoruz. Gölün dip çamurunun temizliğinin ilk etabını bitirdik. 2. etap devam ediyor. Onu da bitireceğiz. Gölün tamamının etrafında bir bisiklet yolu yapıyoruz. İlk etabı tamamlandı. Gölün etrafını tamamını bisikletle gezebileceğiniz, kenarında 90 dönüm yeşil alan, vatandaşlarımızın gideceği Eymir’le Gölbaşı’nı birbirine bağlayan bir aks oluşturuyoruz. Yani aslında İmrahor Vadisi’yle ‘Kanal Ankara’ dedikleri bölgede ilk etabı bitirmek üzereyiz. İlk etabın ihalesini yaptık. Sonra Eymir Gölü var. Eymir Gölü’nden sonra yine Gölbaşı’nda çok büyük bir hem mesire hem de vatandaşlarımızın gideceği sosyal alanlar oluşturuyoruz. Bunun dışında 19 tane millet bahçesi, 4 milyon metrekare yeşil alana denk geliyor. İlçelerde projeler yapıyoruz. Kahramankazan’da, Kızılcahamam’da, Çubuk, Akyurt, Pursaklar’da birçok ilçemizde millet bahçesi projesi çerçevesinde yeşil alanları arttıracak hem de vatandaşa bu noktada hizmet verecek alanları gerçekleştiriyoruz.

12 BİN SOSYAL KONUT DEVAM EDİYOR 

İlçelerin hepsinde de sokak sağlıklaştırması olsun cephe iyileştirmesi olsun ne ihtiyaç varsa, bizden beklenen ne varsa gerçekleştirmek üzere projelerimizi yapıyoruz. Vekillerimizle, belediye başkanlarımızla bir uyum içerisinde çalışıyoruz. Belediye başkanımıza soruyoruz, orayla ilgili talep neyse bakıyoruz, hep birlikte karar veriyoruz. Karar doğrultusunda da süreçleri yürütüyoruz. Birçok yerde kentsel dönüşüm projelerimiz var. 91 bin tane bitirilmiş ve 12 bin tane devam eden sosyal konut projemiz var. Bunlar bittiği zaman benim hayalim 2023’te  Ankara  birçok alanıyla örnek bir şehir olacak. Bu şu anki katma değerine değer katacak. AKM, Saraçoğlu, Cebeci, Gölbaşı, Hergele Meydanı bunların dışında bir sürü kamu binasıyla ilgili yatırımlar yapılıyor. Üst ölçekte yapılması gereken işler.

 

TARİHİ AKS ORTAYA ÇIKACAK 

Mesela eskiden herkes düğün alışverişlerini Ulus’ta yapardı. Hergelen Meydanı’na gidilirdi. En iyi esnaf lokantası oradaydı. Oraları ihya etmemiz lazım. Kaleyle başlayıp Hergelen’de camimizin arkasındaki ikinci el eşya ürünleri satanları şimdi Dışkapı’da bir yere taşıyoruz. Orada aslına uygun bir şekilde, yine Saraçoğlu mantığıyla insanların beraber vakit geçirebileceği, sosyalleşebileceği alanları oluşturuyoruz. Ondan sonra Yahudi Mahallesi’ni düzenleyeceğiz. Altındağ Belediyesi binasını kaldıracağız oradan. Oraya meydan, meydanın altına otopark yapacağız. Altındağ Belediyesi’ne de İlbank Genel Müdürlüğü’müzün Dışkapı’daki yeri var orayı vereceğiz. Kaledeki kentsel dönüşümü de yaptığımız zaman oradaki tarihi aksı da ortaya çıkarmış olacağız.

TESCİLLİ BİNALARDAN MÜZELERE 

Berlin’e gidiyorsunuz Berlin’de birçok eski binalar müzeye dönmüş durumda. Burada da zaman içerisinde merkezdeki kamu binalarının şehrin dışına taşınmasıyla birlikte tescilli binaları müzelere, kütüphanelere dönüştüreceğiz. Şu an mevcuttaki atıl binaları da değerlendiriyoruz. AKM mesela yıllardır atıl bekleyen bir yerdi. Aslına uygun şekilde orada ne kadar tescilli yapı varsa koruyarak, hem vatandaşın kullanabileceği hem de tescilli yapıların değerli bir şekilde ayakta durduğu bir proje gerçekleşiyor. Biz kaynaklarımızı da verimli kullanmak zorundayız. Kaynağımızla her yere yarım yarım girerek israf etmeye gerek yok. Kısa zamanda bitecek hızlı işlerle uğraşıyoruz.”

Ankara AKM Millet Bahçesi 3 ay içerisinde tamamlanacak!

YENİ ADLİYE İÇİN ULAŞIM MODELİ 

Ankara Adliyesi’nin Yenimahalle’ye yapılması ile ilgili ulaşım modellerini de çalışıyoruz. Ankara’nın durumu İstanbul’daki tecrübe gibi bir merkezde toplamak değil. Ankara’nın belki belli başlı noktalarında bu noktadaki ihtiyacı giderecek yapılaşmayı öngörüyorlar. Sıhhiye’deki mevcut adliyede de mevcut bina ömrünü tamamladıktan sonra bir şey yapılmamalı.”
 
Ankara'ya 19 millet bahçesi müjdesi!
Geri Dön