Ankara-İzmir arası 3 saat 30 dakikaya düşecek!

Ankara-İzmir arası 3 saat 30 dakikaya düşecek!Ankara (Polatlı)-İzmir Yüksek Hızlı Tren hattında yapım çalışmalarının hızla devam ettiğini söyleyen Bakan Turhan, ''Ankara-İzmir arasındaki 824 kilometre mesafe 624 kilometreye, seyahat süresi 3 saat 30 dakikaya düşecek'' dedi.


Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Ankara-Sivas arasındaki ulaşım süresini iki saate düşürmesi planlanan YHT hattında bu yılın sonuna kadar test sürüşlerine başlanacak.

Hürriyet Gazetesi'nden Eray Görgülü'nün haberine göre; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın devam eden tren yolu projeleriyle ilgili konuşan Turhan, “2003 yılından itibaren demiryoluna yapılan büyük yatırımların en başında yüksek hızlı ve hızlı tren projeleri geliyor. Ankara-Eskişehir-İstanbul, Ankara-Konya ve Konya-Eskişehir-İstanbul arasında ülkemiz nüfusunun yüzde 40’ına yüksek hızlı demiryolu hizmeti götürdük. İşletmeye açılan bin 213 kilometre YHT hattının yanı sıra Küçük Asya ile İpek yolu güzergahındaki Asya ülkelerini birleştiren demiryolu koridorunun önemli akslarından biri olan Ankara-Sivas YHT hattında yapım çalışmaları devam ediyor. Projenin Yerköy-Sivas arasında ray serimi sürüyor. Ankara-Sivas arasında seyahat süresini 2 saate düşürecek hattın test sürüşlerine bu yıl başlamayı hedefliyoruz” diye konuştu.

İZMİR’DE RAY SERİMİ BAŞLIYOR

İzmir’i ve güzergahındaki Manisa, Uşak ve Afyonkarahisar’ı Ankara’ya kapı komşusu yapmak için başlatılan  Ankara  (Polatlı)-İzmir Yüksek Hızlı Tren hattında yapım çalışmalarına devam edildiğini sözlerine ekleyen Turhan, şu açıklamalarda bulundu: “Projede ilk etapta Ankara (Polatlı)-Afyonkarahisar-Uşak arasında bu yıl ray serimine başlamayı hedefliyoruz. Proje tamamlandığında Ankara-İzmir arasındaki 824 kilometre mesafe 624 kilometreye, seyahat süresi 3 saat 30 dakikaya düşecek.”

Türkiye’nin deniz üzerine yapılan ikinci havalimanının da Rize ve Artvin arasında inşa edildiğini ifade eden Turhan, “Rize-Artvin Havalimanının yapımı hızlı bir şekilde sürüyor. Hatta yine Rize-Artvin Havalimanı’nı sözleşme tarihinden önce 2020 yılında hizmete vermeyi planlıyoruz” diye konuştu.