Konya-Antalya arası 2 saat 15 dakikaya düşecek!

Konya-Antalya arası 2 saat 15 dakikaya düşecek!

Eğiste Viyadüğü'nde köprü üst yapı imalatının yüzde 22'si tamamlandı. Yeni proje ile Konya-Antalya arası 2 saat 15 dakikaya düşecek.


Konya'da Toros Dağları üzerine inşaasına başlanan Eğiste Viyadüğü'nde köprü üst yapı imalatının yüzde 22'si tamamlandı.

Anadolu Ajansı'ndan Abdullah Doğan'ın haberine göre; Karayolları Genel Müdürlüğünden edindiği bilgiye göre, Türkiye'nin prestijli projelerinden biri olarak gösterilen, Konya-Antalya'yı birbirine bağlayacak Eğiste Viyadüğü'nün yapımı hızla sürüyor.

Konya-Hadim-Taşkent ile Karaman'ın Sarıveliler-Başyayla-Ermenek ilçelerini birleştiren Hadim Devlet Yolu'nda hayata geçirilen projede, köprü ayaklarında temel beton imalatları tamamlanarak elevasyon yapım çalışmaları yüzde 98 oranında tamamlandı. 

Konya-Antalya arası 2 saat 15 dakikaya düşecek!

Orta ayaklarda üstyapı imalatları süren projede, sağ ve sol köprünün üst yapı imalatlarında yüzde 22 ilerleme sağlandı. Eğiste Viyadüğü'nün 2022'de tamamlanacak. Hadim Devlet Yolu'nun Eğiste Deresi geçişinde halihazırda kullanılan yolda yapımı süren viyadük, 4 bin 400 metre uzunluğuna sahip kesiminin yüzde 8 olan boyuna eğimini yüzde 2,30 mertebesine düşürecek.

Böylelikle dik yokuş ve keskin virajla aşılan Eğiste Deresi'nde ulaşımı önemli ölçüde rahatlatacak proje ile mesafe 4 bin 400 metre azalacak. Viyadük, 12,50 metre gabarili çift yol platformunda inşa edilerek duble gidiş-geliş yol özelliğiyle faaliyet gösterecek. 42 ila 166 metrelik 8 orta ayakta yapılacak viyadük, bu özelliğiyle "Türkiye'nin en yüksek ayaklı köprüsü" olacak.

"Konya-Antalya arası 2 saat 15 dakikaya düşecek"

Konya-Antalya arası 2 saat 15 dakikaya düşecek!

Hadim Belediye Başkanı Ahmet Hadimioğlu, yaptığı açıklamasında inşaatın bölgeye heyecan getirdiğinden bahsetti. Ülkenin prestijli projelerinden birinin bölgede yükseldiğinden bahseden Hadimioğlu, şu açıklamalarda bulundu:
"Büyük bir proje, ilçemiz sınırları içerisinde yapılıyor. Konya-Antalya arası 2 saat 15 dakikaya düşecek. Bu viyadük, 166 metre ile Türkiye'nin en yüksek ayaklı olması bakımından önemli. Zaman ve yakıttan tasarruf sağlayacak. Hadim'in turizmin potansiyeline katkı sağlayacak. İlçe ekonomisine katkı verecek. Buraya emek veren hükümetimize, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'a ve bakanlarımıza teşekkür ediyorum."