Ankara Mamak’ta kentsel dönüşüm 948 konutla devam ediyor!

Ankara Mamak’ta kentsel dönüşüm 948 konutla devam ediyor! Ankara Mamak’ta kentsel dönüşüm 948 konutla devam ediyor!

TOKİ tarafından Ankara’nın Mamak İlçesi, Altıağaç, Karaağaç ve Hüseyingazi Mahallelerinde “Gecekondu Önleme Bölgesi Kentsel Dönüşüm Projesi”nde 948 konutluk 3. Etabın ihalesi yapıldı.Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Ankara’nın Mamak İlçesi, Altıağaç, Karaağaç ve Hüseyingazi Mahallelerinde “Gecekondu Önleme Bölgesi Kentsel Dönüşüm Projesi”nde 948 konutluk 3. Etabın ihalesi yapıldı. 12 Kasım, Pazartesi günü gerçekleştirilen ihale kapsamında ayrıca altyapı ve çevre düzenleme işi yer alıyor.

 

Yükseklikleri zemin+3, zemin+4, zemin+5 ve zemin+13 olan projedeki konutların 283’ü 2+1 ve 665’i ise 3+1 planında inşa edilecek. Cephe tasarımlarında modern mimari anlayış hâkim kılındı.

 

TOKİ ile Mamak Belediyesi işbirliği ile 14.08.2012 tarihinde yapılan ana protokol ile yaklaşık 57,4 hektarlık alanda kentsel dönüşüm projesi planlandı. 4 Etaplık proje kapsamında 3.880 konut inşa edilecek.

 

Hak sahipleri ile görüşme, uzlaşma ve muvafakat senedi imzalama çalışmaları ile kamulaştırma çalışmaları Belediye tarafından yürütülüyor. Uzlaşma sağlanarak veya kamulaştırma yolu ile temin edilen taşınmazların tapuları TOKİ’ye devrediliyor. Hak sahiplerine ait yapıların yıkımı devam ediyor. Bugüne kadar proje kapsamındaki 1.400 gecekondudan 1.200’ü yıkımı gerçekleşti.


TOKİ Haber