Ankara'da 326 eğitim tesisinin açılışı gerçekleşti! 

Ankara'da 326 eğitim tesisinin açılışı gerçekleşti! 

Ankara'da 326 eğitim tesisinin açılış töreni bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşti. 


Ankara Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde 26 eğitim tesisi için toplu açılış töreni gerçekleşti. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılım sağladı. 

Törende konuşan Erdoğan, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen  Ankara  Valiliği Eğitim Tesisleri Toplu Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, hayatın her alanında olduğu gibi eğitimde de ihtiyaç, talep, beklenti ve yönelimlerin zamanla değiştiğini söyledi. Türkiye'nin bugün 20 yıl öncesinden farklı olduğu gibi 20 yıl sonrasında da bugünden farklı olacağını ifade eden Erdoğan, şunları söyledi: 

"Zamana karşı durmak ve değişime direnmek, yel değirmenlerine meydan okumaktan farksızdır. Buraya nereden, hangi şartlardan geldiğimizi elbette unutmayacağız. Anne ve babalarımızın bugün bize gayet tabii gelen imkanlar için neler çektiğini, ne tür bedelleri ödediğini de aklımızdan çıkartmayacağız. Nereden geldiğimizi bilmek, bize sunulan imkanların kıymetini takdir etmek bakımından önemlidir ama hedeflerimiz açısından yeterli değildir. Geçmişten ders alarak ama geçmişe de takılıp kalmadan kararlı adımlarla geleceğe yürümemiz gerekiyor. Nasıl dünün güneşiyle bugünün çamaşırı kurumazsa geçmişin zihniyetiyle de yarının Türkiye'sini inşa edemeyiz."

Ankara

"Önümüzdeki dönemde yeni adımlar atmaya devam edeceğiz" 

Törende konuşma yapan  Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, "Ankara'da 2019-2020 yıllarında 326 eğitim yatırımı yapıldı. Bu yatırımlarla çocuklarımızın aldıkları eğitimin kalitesinde ve öğretmenlerimizin öğrencilerine ayıracakları zamanın niteliğinde bir artış sağlamayı ümit ediyoruz." dedi.


Açılışını yapılan yatırımlarla 184 okulun tekli öğretime geçeğini bildiren Selçuk, devam eden eğitim yatırımlarıyla hedeflere çok daha yüksek seviyede ulaşacaklarını söyledi.

Ankara

"3 milyar 168 milyon 239 bin lira harcama yapılmıştır" 

Ankara Valisi Vasip Şahin ise yoğun okullaşma çalışmalarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "okullarda ikili eğitim kalmasın, bir an önce tekli öğretime geçelim" talimatının odak misyonları olduğunu söyledi.

Şahin, bugün itibarıyla, 2019-2020 yıllarında yapımı tamamlanan, bir kısmı fiilen hizmet vermeye başlayan, bir kısmı ise eğitim vermeye hazır 7 bin 541 derslikli 272 okul, 54 diğer tesis olmak üzere 326 eğitim müessesesini açtıklarına dikkati çekti.

Bu okulların yanı sıra ihale ve inşaat çalışmaları süren 82 proje ile Ankara'da tekli eğitim veren okul oranının yüzde 95'e, buralardaki öğrenci oranının ise yüzde 85'e ulaşacağını belirten Şahin, açılan tesisler içerisinde, 20 anaokulu, 89 ilkokul, 83 ortaokul, 6 imam hatip ortaokulu, 30 Anadolu lisesi, 21 mesleki ve teknik Anadolu lisesi, 12 imam hatip lisesi, 1 güzel sanatlar lisesi, 6 özel eğitim okulu, 4 halk eğitim merkezi, 2 bilim ve sanat merkezi, 2 uygulama oteli, 3 tatbikat cami, 1 konferans salonu, 19 atölye, 16 spor salonu ve 11 öğrenci pansiyonunun yer aldığını söyledi.

 Ankara

Şahin, "Yapımı tamamlanan bu tesisler için çok büyük bir kısmı genel bütçe ödeneklerinden olmak üzere  TOKİ  Başkanlığı ve hayırseverlerin katkılarıyla 3 milyar 168 milyon 239 bin lira harcama yapılmıştır." ifadesini kullandı.

Tesislerin projelendirilmesi ve inşasında depreme dayanıklı olmalarının öncelikle gözetildiğinin altını çizen Şahin, bu kapsamda teknik ve ekonomik ömrünü tamamlamış, risk analizi ve deprem tetkiklerinde yenileme ihtiyacı oluşmuş 88 okulun yıkılarak yeni okul binalarının inşa edildiğini bildirdi.

Şahin, yine bu kapsamda incelenen 223 okul binasından 159'unun güçlendirildiği, yıkım kararı verilen 25 binadan 11'nin ise yıkıldığını dile getirdi.

Ankara'da 326 eğitim tesisinin açılışı yapılacak!