Antalya Döşemealtı'na güneş tarlası kurulacak!

Antalya Döşemealtı'na güneş tarlası kurulacak!

Antalya Büyükşehir Belediyesi, çiftçinin enerji maliyetini sıfırlamak üzere Döşemealtı'da güneş tarlası kuruyor. Santralin ihalesi yarın yapılacak. Menderes Türel, yerel seçimlerden önce verdiği bir sözünü daha yerine getiriyor.


Sulama birliklerine ve kooperatiflerine bedava elektrik vaadi gerçek oluyor. Büyükşehir Belediyesi, tarımsal sulamada kullanılacak enerjiyi ücretsiz sağlamak üzere Döşemealtı'da güneş tarlası kuruyor. 4 ayaklı projenin ilk güneş santrali 3 Şubat'ta ihaleye çıkıyor. Mayıs sonunda tamamlanması beklenen proje ile sulamalı tarım yapan çiftçinin en büyük maliyetlerinden olan elektrik, artık bedava olacak. 


TÜRKİYE'DE BİR İLK 

Başkan Türel, Türkiye'de ilk kez güneşten enerji elde etmek suretiyle birliklerin elektrik maliyetlerini sıfırlayacaklarını söyledi. Türkiye'ye örnek çevreci bir projeyi daha hayata geçirmenin mutluluk ve gururunu yaşadıklarını dile getiren Türel, "Verdiğimiz sözü yerine getiriyoruz. Döşemealtı'da mülkiyeti belediyemize ait 33 bin metrekarelik alanda 4 etap halinde yıllık 2.7 megavat enerji üretecek güneş enerji santrali kuruyoruz. Bunun birinci ayağını oluşturan 600 KW gücündeki ilk enerji santralinin ihalesini gelecek hafta yapıyoruz. Proje tamamlanıp enerji temini yapınca isteyen birlikleri Büyükşehir olarak devralarak, enerji maliyetini sıfırlayacağız. Tarımsal sulamayı çiftçimizin üzerinde yük olmaktan kurtaracağız" ifadelerini kullandı. Antalya'nın Türkiye ortalamasının çok üstünde güneş alan bir şehir olduğunu ifade eden Türel, santrali Mayıs sonu itibariyle tamamlamayı hedeflediklerini anlatarak "Bu yıl içinde aynı alan üzerine üç güneş santrali daha yapacağız. Böylece 2016 yılı sonunda toplam 2.7 megavat yıllık kapasiteli güneş enerji santralimizi dört ayrı proje halinde tamamlamış olacağız. Hedefimiz 2017 yılı sonunda yıllık toplam 5 milyon 700 bin kilovat saat elektrik üreten güneş tarlalarına sahip olmak" şeklinde konuştu. 


MAHSUPLAŞILACAK 

Santrallerde üretilen elektrik TEDAŞ'a verilecek. Büyükşehir Belediyesi'ne devir olan tarımsal sulama birlikleri ve kooperatiflerin kullandığı elektrik de TEDAŞ'la mahsuplaşarak karşılanacak. 


Sabah Akdeniz