10 / 08 / 2022

Antalya Gazipaşa Belediyesi'nin imar değişikliği tepki yarattı!

Antalya Gazipaşa Belediyesi'nin imar değişikliği tepki yarattı!

Antalya Gazipaşa Belediyesi, yaptığı skandal imar değişikliği ile vatandaşın sahildeki arsalarını bir yatırımcının arazisi ile birleştirdi. Yaklaşık 1.7 milyar liralık gelir elde edildi... Antalya Gazipaşa Belediyesi, yaklaşık 250 milyon euroluk (1.7 milyar liralık) ranta yol açan skandal bir imar değişikliğine imza attı. Ortaya atılan iddialara göre imar değişikliği şöyle gelişti. İlçenin sahilinde 50 dönüm arazisi olan bir yatırımcı sahile otel yapmak istedi. Ancak otel için yaklaşık 125 dönüm arazi gerekiyordu.

Antalya Gazipaşa Belediyesi nin imar değişikliği tepki yarattı!

Yatırımcının arazisinin etrafındaki küçük arsalar imar değişikliği ile birleştirilerek yatırımcının arazisine dahil edildi. Böylece yatırımcının arazisi 125 dönüme çıkarıldı. Selinus Plajı'nı kapsayan karar ile sahildeki arazileri ile ellerinden alınan vatandaşlara dağ başında arazi verildi. Arazileri ellerinden alınan vatandaşlar ise büyük bir haksızlığa uğradı. O vatandaşlardan biri ise CHP'nin eski Gazipaşa ilçe başkanı olan turizmci Bülent Kocabaş oldu.

Antalya Gazipaşa Belediyesi nin imar değişikliği tepki yarattı!

Kendisinin de aynı bölgede 3 bin 400 metrekare arazisi olduğunu ve arazisinin zorla elinden alınarak dağlık bölgeye taşınmak istendiğini belirten Kocabaş, "Ben kesinlikle buna razı değilim. Otel yatırımcısına kıyak yapmak için, vatandaşı mağdur ediyorlar. Yatırımcının dağ başındaki arazisini sahile taşımanın adı kıyak yapmaktır. Bunu yaparken bu kişiye 250 milyon euroluk rant sağlıyorsunuz. Bunun hesabını kim verecek?" diye konuştu. CHP'li Gazipaşa Belediye Başkanı Mehmet Ali Yılmaz'ın imar planı değişikliği ile birilerine rant sağladığını öne süren Kocabaş şunları söyledi: "Bir yatırımcının sahilde yapacağı otel için imar değişikliği adı altında yatırımcının dağın tepesinde olan arsasını sahile getirip sahilde değerli arsası olan insanın arsasını ise dağa taşıdılar. Hatta bu sahil kesimine, belediyenin sağda soldaki arazilerini de taşıdılar. Otel yapmak isteyen yatırımcının sahilde 125 dönüm araziye ihtiyacı vardı. Fakat sahilde 75 dönüm yeri vardı. Hukuksuz bir şekilde 50 dönüm araziyi taşıma ile sahile getirip, araziyi 125 dönüme çıkardılar. Sahilde arazisi olan vatandaşları mağdur ettiler. İmar Kanunu'nun 18. Maddesi'ne göre arazi toplulaştırma çalışması yapılırken vatandaşla yapılacak arazi takasında emsal değerde araziler gösterilmesi gerekiyor. Aksi takdirde yapılacak çalışmalar 'kamu yararı' olmaktan çıkıyor. Başkasına rant sağlamak amacını gütmüş oluyor."