Antalya Sıfırdan Başlayalım Çevre Eğitim Merkezi için çalışmalar başladı!

Antalya Sıfırdan Başlayalım Çevre Eğitim Merkezi için çalışmalar başladı!Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Karaalioğlu Kent Yaşam Parkı Projesi içerisinde kurulması planlanan "Sıfırdan Başlayalım Çevre Eğitim Merkezi" için çalışmalara hızla devam ediliyor.


Çevreyi korumanın en etkili ve kalıcı yönteminin çevre eğitimi ve bilinçlendirme ile mümkün olması nedeniyle ve çalışmalarına devam eden Antalya Büyükşehir Belediyesi, çevre bilinci yüksek bir toplumun oluşmasına katkı sunmak amacıyla Çevre Eğitim merkezlerinin sayısını artıyor. Karaalioğlu Parkı'nda bulunan Müzeler Kompleksi içerisinde kurulacak ve 430 metrekare kapalı, 1.620 metrekare açık alana sahip olacak "Sıfırdan Başlayalım Çevre Eğitim Merkezi" her yaş grubuna uygun aktivite ve yöntemlerle çevre bilincinin kazandırılması amaçlanıyor.

SIFIR ATIK ATÖLYESİ

Merkez içinde bulunması planlanan Sıfır Atık Atölyesi'nde okullardan gelecek öğrencilere, çocuklara, ev hanımlarına, yerli veya yabancı turistlerle ilgili olarak atıklardan günlük hayatta kullanılabilecek malzemelerin üretilmesi, atıktan sanata atölyesinde geri dönüştürülebilir atıklardan heykel, aksesuar, dekorasyon malzemeleri, maket yapımı atölyesi bulunacak.

ÇOCUKLAR EĞLENEREK ÖĞRENECEK

Atölye alanında ayrıca bölgenin park ve açık alanlarında sergilenebilecek aksesuarlar ile kedi, köpek, kuş evi yapımının öğretilmesi amaçlanıyor. Atık oyun atölyesinde ise hem çocukların hem de yetişkinlerin eğlenip öğrenebileceği atıktan oyuncak yapımı, çevre eğitimi ile ilgili puzzle, boyama kitapları, hafıza oyun kartlarının yapımı öğretilecek. Modern müze tasarımı esas alınarak tasarlanacak sergi alanına ise atölye ürünleri yerleştirilecek, sergiler çeşitli görseller, dijital ekranlar, eğitici oyunlar ile destek verilecek. 

YETİŞKİNLER İÇİN AÇIK ATÖLYE

Daha çok yetişkinler için planlanan Açık Atölye'de ise tohum üzerine interaktif eğitimler, balkon çiçeklendirme, bahçe dikimi öğretilecek. Atölye içerisinde aynı zamanda Antalya'ya özgü yemek-reçel yapımı, doğada çadır kurma, bilinçli amatör balıkçılık, doğal bitkisel yağlarla parfüm yapma, su kabağından süs ve kabak kemane üretimi, karbon ayak izi hesaplama gibi günlük hayatta da yardımcı olacak çalışmalarda bulunacak. 

KONUSUNDA UZMAN KİŞİLERDEN EĞİTİM

Çevre Eğitim Merkezi'nde görev yapacak uzman eğitmenler, kurum ve kuruluşlar ile STK'lardan gelecek temsilcisi, akademisyen, çevre gönüllüsü, öğretmen, sanatçı gibi uzman kişilerin eğitim vermesi ve eğitimlerin beklentilere göre çeşitlendirilmesine imkan sunacak. Merkez içerisinde ayrıca ekolojik bahçe uygulamaları, atık getirme evi, enerji bankları, güneş enerjili engelli araç şarj alanı, akıllı dönüşüm kutusu gibi dış mekân uygulamaları, yağmur suyu geri kazanım sistemleri, çatı üstü güneş enerji sistemi uygulamaları, geri dönüşüm parkı, atık market bulunacak. 

TÜRKİYE'DE İLK ÖRNEK

Sıfırdan Başlayalım Çevre Eğitim Merkezi, binada meydana gelecek tüm atıkların sıfır atık prensibine göre yönetilecek olması, güneş panelleri, gri su ve yağmur suyunun tekrar kullanımı, yerleşkede teorik ve uygulamalı eğitimlerin interaktif verilmesi, basılı, işitsel ve görsel teknolojik materyallerin kullanılması, neden olabilecek ürünlerin ve örnek uygulamaların sergileneceği müze niteliği taşıması nedeniyle Türkiye'de ilk örnek olacak.