Antalya’daki bin 810 yapı için yıkım kararı!

Antalya’daki bin 810 yapı için yıkım kararı! Antalya’daki bin 810 yapı için yıkım kararı!

Antalya’da İmar Barışı ardından yapı denetimlerinin artmasıyla 227 yıkım gerçekleşti. Bin 810 yapı içinde yıkım kararı alındı.İmar Barışı sonrasında 191 bin 72 Yapı Kayıt Belgesi ile Türkiye'de dördüncü sırada yer alan Antalya'da kaçak yapılarla ilgili incelemeler sürüyor. Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü aracılığıyla hem ihbarları hem de 31 Aralık 2017 tarihinden öncesi ve sonrası uydu görüntüleri ile karşılaştırma yapılıyor. Denetimlerde çalışan teknik ekip, toplam 8 bin 65 yapıya inceleme yaptı. İncelemeler sonucu 546 yapının belgesi iptal edildi.

227 yıkım yapıldı

Sabah Gazetesi’nde yer alan habere göre; Gazipaşa'dan Kaş'a 640 kilometre sahili ile dünyanın en sevilen şehirlerinden biri olan Antalya'da, İmar Barışı'na aykırı olduğu tespit edilen yapılarla ilgili belgelerin iptal süreçleri, sonrasında ilgili ilçe belediyeleriyle koordineli yıkım işlemleri yapılıyor. Yapı Kayıt Belgesi iptal edilen veya başvurusu kabul edilmeyen yapılarla ilgili bugüne kadar 227 yıkım işlemi tamamlandı. İlçelere göre bakıldığında en çok yıkım Kepez'de gerçekleşti.

İlk sırada Kepez var

Bu çalışmalar kapsamında önceki gün Kaş ilçesinde  Kaş Belediyesi ekipleri  aracılığıyla tespit edilen deniz manzaralı kaçak yapının yıkım çalışmaları tamamlandı. Yıkım yapılan ilçelerde Kepez'de 121, Muratpaşa'da 31, Döşemealtı'nda 28 ile ilk üç sıra belli oldu. Yapılan İncelemelerde  bin 810 yapının yıkımı için karar verildi. En çok yıkım kararı verilen ilçe 474 ile Kepez olurken, sırasıyla Kemer'de 328, Alanya'da 288, Muratpaşa'da 218, Manavgat'ta 136 ile onu izledi. Özel Çevre Koruma (ÖÇK) alanlarında 140, SİT alanlarında da 120 kaçak yapı tespiti yapıldı. Diğer taraftan Antalya genelinde İmar Barışı kapsamında 1 milyar 602 milyon 888 bin TL ödeme alındı. Ayrıca hem yıkımı tamamlanan ve hem de yıkım yapılacak yapılarla ilgili kişiler hakkında, hatalı beyan sebebiyle savcılığa suç duyurusu yapıldı.

Kaçakta sıra Antalya ve İzmir'de!

Antalya'da 260 kaçak yapı daha yıkılacak!