10 / 08 / 2022

Apartmanda kiracı hakları nelerdir?

Apartmanda kiracı hakları nelerdir?

Konut kiralamalarında ev sahibinin olduğu gibi kiracının da birtakım hak ve sorumlulukları bulunuyor.Bu hak ve sorumluluklar kanun ile şekilleniyor.Peki apartmanda kiracı hakları nelerdir?Apartmanda kiracı hakları nelerdir?

Kat Mülkiyeti Kanununa göre kiracılık ile ilgili hususlar kiracıyı koruyan nitelikler taşıyor. Her kiracının kiracı hakları konusunda bilgi edinmeleri, haklarının bilincinde olmaları gerekiyor.


Kiracı ile ev sahibi arasında imzalanan kira kontratında belirtilen hükümlere uymaları gerekiyor. Belirlenen hükümlere uyulmadığı takdirde,kiracının hem de ev sahibinin sahip olduğu haklar doğrultusunda dava açabiliyor.


Ev sahibi kira kontrat süresi dolmadan kiracıyı evden çıkaramıyor.Ayrıca kontrat süresi bitimine 1 ay kala ev sahibi, kiracısına ihtarname çekmediği sürece, söz konusu kontrat kendiliğinden yenileniyor ve süresiz kontrat niteliğine sahip oluyor.


Kiracı, kiraya verenden ayıpların giderilmesini veya kira bedelinden ayıpla orantılı bir indirim yapılmasını ya da zararının giderilmesini isteyebilme hakkına sahipoluyor.Kiracı, kiraya verene zarar verecek bir değişikliğe yol açmamak koşuluyla, kiralananı tamamen veya kısmen başkasına kiraya verebileceği gibi, kullanım hakkını da başkasına devredebiliyor.


Kiracı, kiraladığı evden yeteri kadar yararlanamadığında, evin sorunları olması halinde, kontrat süresinin dolmasını beklemeden haklı gerekçesini bildirerek evden çıkabiliyor.Evin demirbaş niteliği taşıyan bölümleri ile alakalı tadilatların bedelini ev sahibi karşılıyor. Ancak, kendi zevki doğrultusunda yapacağı değişikliklerden kiracı sorumlu oluyor,masrafları kendi ödüyor.


Kiracının apartman yöneticisi olabilmesi için, ev sahibinden vekaletname alması gerekiyor.Kiracı, evden çıkarken söz konusu konuta zarar vermediği, evi aldığı gibi bıraktığı sürece depozitosunu alma hakkına sahip oluyor.İşyeri kiracı hakları!Özge ÖZDEMİR/Emlakkulisi.com