Asansör kazaları, Türkiye'de terör ve trafik kazalarının ardından en önemli riskler arasında!

Asansör kazaları, Türkiye'de terör ve trafik kazalarının ardından en önemli riskler arasında!

Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (AYSAD) Başkanı Sefa Targıt, asansör kazalarının Türkiye'nin önemli sorunlarından birisi olduğunu belirterek, "Asansör kazaları, Türkiye'de terör ve trafik kazalarının ardından en önemli riskler arasındadır

Asansör Sanayicileri Platformu tarafından düzenlenen "Asansörde Güvenlik Sempozyumu", Antalya'nın Kemer ilçesinde başladı. 22 ilden asansör üretimi ve bakımı konusunda çalışan firmaların üye olduğu derneklerin yöneticileri, kamu kuruluşları çalışanları, özel şirket temsilcileri ile eğitim kurumlarından yetkililerin katıldığı sempozyumda, Türkiye'de asansör kullanımı ve asansörde güvenlik konuları ele alındı.


Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği Başkanı Sefa Targıt sempozyumun açılış oturumunda yaptığı konuşmada, Türkiye'de asansörde güvenlik konusunun yeterince ciddiye alınmadığına değinerek, asansör kazalarının da kamuoyunda fazlaca ses getirmediğine işaret etti. Sefa Targıt, Türkiye'de yaklaşık 300 bin asansör bulunduğunu, bu asansörlerin çoğunun güvenli olmadığını bildirdi.


Sefa Targın, şunları söyledi: "Türkiye'de her zaman riskli bir ortam var. Bu risklerden en önemlileri terör ve trafik kazalarıdır. Bu nedenle diğer riskler arka planda kalıyor. Arka planda kalan risklerden biri de asansör kazalarıdır. Asansör kazaları, Türkiye'de terör ve trafik kazalarının ardından en önemli riskler arasındadır.


Türkiye'de yapılaşmanın büyük bölümü yasa dışı olduğundan, inşaatların bir çoğunun ruhsatı bulunmadığından net rakam söyleyemeyiz ancak Türkiye'de yaklaşık 300 bin asansör var. Ne yazık ki bu asansörlerin çoğu güvensiz. Vatandaşlarımız da güvenliğe para ayırmak istemiyor.


Maalesef toplumumuzda lüks ihtiyaçlar, zorunlu ihtiyaçların önüne geçiyor. İnsanların güvenliğe kesinlikle kaynak ayırması gerekir. Asansörlerin, aylık ve yıllık kontrolleri mutlaka yapılmalı. Bu konuda apartman yöneticilerine büyük sorumluluk düşüyor. Meydana gelen kazalardan, apartman yöneticileri de sorumlu tutuluyor. Ama çoğu apartman yöneticisinin bu sorumluluğundan haberi bile yok. Asansörlerin güvenli hale gelmesi için, asansörün iyi bir teknikle kurulması ve rutin bakımlarının aksatılmaması gerekir."


-ASANSÖR KULLANMASINI BİLMEK-


Tüm Asansör Sanayici ve İş Adamları Derneği (TASİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Aksöz ise, Türkiye'deki asansör sayısının, inşaat sektöründeki gelişmeler neticesinde sürekli arttığı ifade ederek, bu konuda öncelikle insanların bilinçlenmesi gerektiğini vurguladı. Her alanda bilinçli tüketici olmanın önemine değinen Aksöz, "Her gün defalarca asansöre binen insanların çoğu aslında asansör kullanmayı bilmiyor veya yanlış biliyor" dedi.


Sempozyumun sponsoru Metroplast asansör firmasının Dış İlişkiler Sorumlusu Bülent Ersan, sempozyumun amacının sektördeki resmi kurumlarla firmaları bir araya getirmek olduğunu söyledi. Sempozyum sonunda bir çalışma bildirisi yayınlanacağını belirten Ersan, asansör güvenliği konusunda topluma mesaj vermek istediklerini dile getirdi. İnsanların sadece, asansörün süslü kabiniyle ilgilendiklerini vurgulayan Ersan, "Asansörün kuyusunda neler olduğunu kimse bilmiyor. Asansörün görünmeyen bölümlerinde belki de insanların hayatlarını tehlikeye atabilecek ihmaller bulunuyor. Bu nedenle insanların bilinçli olmaları çok önemli" diye konuştu.


Ersan, inşaat müteahhitlerinin de binayı sattıktan sonra, asansörün güvenliğinden sorumlu olmadıklarına değinerek, bu nedenle inşaat müteahhitlerinin, en ucuz fiyat veren firmaya, güvenlik unsurunu göz ardı ederek, asansör yaptırdığını kaydetti.