Atatürk Öğrenci Yurdu öğrenci kabulüne başladı!

Atatürk Öğrenci Yurdu öğrenci kabulüne başladı!İstanbul'da 44 yıl önce inşa edilen ve İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimince (İPKB) 2012'de yenilenmek üzere yıkılarak tekrar yapılan Cevizlibağ'daki Atatürk Öğrenci Yurdu, öğrenci kabulüne başladı.


İstanbul'da 44 yıl önce inşa edilen ve İstanbul Valiliği İstanbul Proje Koordinasyon Birimince (İPKB) 2012'de yenilenmek üzere yıkılarak tekrar yapılan Cevizlibağ'daki Atatürk Öğrenci Yurdu, öğrenci kabulüne başladı. 


İPKB tarafından depreme dayanıklı ve modern şekilde inşa edilen Atatürk Öğrenci Yurdu,  adeta "5 yıldızlı otel" konforunda inşa edildi. Yıkılmadan önce 43 bin metrekarelik kapalı alana sahip olan yurt, yeni haliyle yaklaşık 90 bin metrekarelik alanda öğrencilere hizmet veriyor.


5 BLOK OLARAK TASARLANDI

İPKB Genel Koordinatörü Kazım Gökhan Elgin, 2006’dan itibaren yürütülen ‘İstanbul Sismik Riskin Azaltması ve Acil Durum Hazır Projesi’ kapsamında 12 yurdun güçlendirildiğini, bu yurdun da 2,5 yıllık zorlu bir süreçten sonra yeniden yapılarak, hizmete girdiğini söyledi. Kentin eski yurtlarından biri olan Atatürk Öğrenci Yurdu’nda, 3 bin 555 kız öğrencinin kaldığını belirten Elgin, şöyle devam etti: “Yurt, 5 blok olarak tasarlandı. Her blokta 711 öğrenci kalıyor, her odasında da 3 kişi ikamet ediyor. Burası, 90 dönüm bir alanda Türkiye’nin en büyük yurdu olarak hizmet vermeye başladı.”


YAĞMUR HASADI UYGULAMASI

Elgin, yurdu teknolojik, modern ve aynı zamanda enerji tasarrufu yapan bir bina olarak inşa ettiklerini dile getirerek, her blokun çatısındaki güneş panelleriyle sıcak su ihtiyacının karşılandığını anlattı. Binaya, “gri su” denilen yağmur hasadının da kurulduğunu aktaran Elgin, çatılardaki yağmur suyunun depolandıktan sonra damıtıldığını ve tuvaletlerde kullanıldığını söyledi.


Denizli'nin Sesi Horoz