Avcılar'da binalar yenilenemezse, ilerde telafisi mümkün olmayan can kayıpları yaşanacak! 

Avcılar'da binalar yenilenemezse, ilerde telafisi mümkün olmayan can kayıpları yaşanacak! 

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, İBB Şubat ayı meclis toplantısında Avcılardaki binaların depreme karşı güçlendirilebilmesi için imar planı değişikliği talep etmişti, ancak konu gündeme gelmedi...


1999'daki 17 Ağustos depreminde onlarca bina yıkılan İstanbul Avcılar'da yaşayan vatandaşlar korku içinde yaşamlarını sürdürüyor. 21 yılda ilçede  yenilenmeyi bekleyen ve riskli evlerde oturan yüzlerce aile bulunuyor. Uzmanların 5 ile 10 yıl içinde olmasını bekledikleri büyük depremden en çok etkilenmesi öngörülen ilçelerden biri olarak Avcılar belirtiliyor.

Sözcü Gazetesi'nden Hande Zeyrek 'in haberine göre, Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şubat ayı meclis toplantısında ilçedeki binaların depreme karşı güçlendirilebilmesi için imar planı değişikliği talep etti. Ancak, çoğunluğu AKP'nin oluşturduğu İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde konu gündeme gelmedi. Buna hem ilçe halkı hem de Belediye Başkanı Turan Hançerli tepki gösterdi. Avcılar'da imar yetkisi yerel belediyeye verilmediği için deprem riski altındaki yüzlerce binada yenileme yapılmıyor.

EVLER NEDEN YENİLENEMİYOR? 

Avcılar'da 1999 depremi sonrası değişen imar düzenlemesi ile çok katlı binaların imar izinleri 5 katla sınırlandırılmıştı. Bu durum şuan yenilenmesi zorunlu binalarda yaşayan vatandaşların büyük kısmının evlerinden olması anlamını taşıyor. 10 daireli bir binayı yıkılıp yeniden inşa edilmek istendiğinde 5 aile sokakta kalıyor. Bu yüzden de evler yenilenemiyor. Bir başka sorun ise ekonomik güç. Borç harç ev sahibi olan vatandaşlar yüksek rakamlardan şikayet ediyor. Tüm bunlar yaşanması beklenen 7.5 ve üzeri bir depremi ve depremde evlerin yıkılacağı ya da büyük kısmının hasar göreceği gerçeğini değiştirmiyor.

Öyle ki, her gün yüzlerce aracın geçtiği Avcılar E-5 Yanyolu üzerinde bulunan 30-40 senelik her yeri dökülen binalar büyük tehlikede bulunuyor.

KOLONLAR PATLAK DEMİRLER DÖKÜK

İstanbul Avcılar'da Doğankent Sitesi'nde oturan 2 çocuk babası Uğur Akyıldız (31) binalarının döküldüğünü belirtti. Ailesiyle binanın giriş katında oturan Akyıldız, “6 sene önce taşındık, evimiz son depremde hasar gördü” dedi. Ardından sitenin bodrum katındaki çatlakları göstererek, “Beton adeta kum gibi dağılıyor, demirler dışarı çıkmış, dökülüyor” diye konuştu.

Halkın talebi güvenli evler

CHP'li Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, bölgede 3 bini aşkın binaya risk analizi için müracaat ettiklerini, 6 binanın boşaltıldığını, 1800 binanın ise sıkıntılı olduğunu açıkladı. Hançerli, riskli binalarda yaşayan insanların can güvenliği için evlerinin hemen yenilenmesi gerektiğine dikkat çekti. ‘Ancak bunun önünde engeller var' diyen Hançerli şu açıklamalarda bulundu:

“Birinci engel ekonomik sorunları ikincisi ise imar engeli var. Ayrımcılıkla engellilikle uzun yıllar mücadele etmiş biri olarak yaşamın her alanında engellemelerin olduğunu görüyoruz. İnsanların talebi rant değil güvenli evler. Bunun için engellerden bir tanesi imar engeli. Örneğin 10 ailenin oturduğu apartman yeniden yapılmak istendiğinde 5 aile sokakta kalıyor. 5 katlı imar izni var çünkü. Bunun çözülmesi gerek. 10 dairelik bir apartmanda yaşayanlara en az 10 dairelik yapı yapma hakkı verilmesi lazım. İnsanların ekonomik durumları bu sorunu tek başına çözmeye yetmiyor. İBB meclisinin ve hükümetin de desteğine ihtiyaç var. Binaların hemen yenilenmesi lazım. Sivil toplum da bu süreçte elini taşın altına koymalı. Seferberlik edasıyla çalışmazsak ileride telafisi mümkün olmayan can kayıplarıyla karşı karşıya kalacağız. Bir dakika kaybetmeden harekete geçmemiz gerek. ”

EV SAHİPLERİNİN AÇIKLAMALARI

Avcılar

Seren Akyıldız (26): Yaşanan son 5.8'lik depremde balkonlarda oluşan çatlaklar nedeniyle camlarımız kapanmıyor. Eşim ve iki çocuğumla korku içindeyiz. Evimiz için hâlâ borç ödüyoruz. Birileri sesimizi duymalı.

Avcılar

Ali Rıza Özgürbay (65): Bakın bu arazide 1999 depreminde 32 daireli bina yıkıldı 22 kişi öldü. Çabuk unutuluyor. Hemen arkasındaki pembe bina için de boşaltma kararı verildi. Çıkanlar oldu. Ama ev sahipleri çıkıp yerine kiracılara verdiler. Biz de binamızı yeniden yapmayı düşünüyoruz, çünkü eski yapı. Ama para yok.

Avcılar

Elmas İlbey (48): 5.8'lik depremde evdeydim. Çok korktuk. Avcılar'da hepimiz gerçekten tabutların içinde yaşıyoruz. Bir an evvel kentsel dönüşüm istiyoruz. Sürekli bahaneleri var. Yarısı yenilenmedi binaların.

Avcılar

Havva Kuzu (55): 22 senedir sitede yaşıyorum. Son depremde ilk üç katımızda çatlaklar oluştu. ‘Kolonlarda bir şey yok' dediler. Yeniden yapmak para demek, o da kimse de yok. Devlet acilen destek olmalı.

Avcılar

Abdurrahman İlbey (55): Yenileme için paramız yok. Evi 5 yıl önce aldık. ‘Binalarda sıkıntı yok' dediler. İmar yetkisi yerel belediyeye verilmediği sürece bu sorun çözülmez. Hepimiz diken üzerinde yaşıyoruz.

Avcılar

Selim Terzibaş: Çoğu binaya mantolama yapılarak eskiliği kapatıldı. Binaların yüzde 70'e yakını risk altında. Eski yapılar yenilenmeli. İstanbul'u yıllardır AKP yönetiyordu. En azından E-5 binalarını yenileyebilirdi.

 Avcılar

Dilek Kalkan (35): 17 senedir annem ve yeğenimle Reşitpaşa Mahallesi'nde yaşıyoruz. Depremde evimiz çok sallandı. Canımız çıkıyor zannettik. 7. katta oturuyoruz. Evimizin duvarlarında çatlak oluştu.

Turan Hançerli: Avcılar'daki binalar yenilenmezse, buralar mezarlık olur!

Avcılar’daki riskli yapıların yenilenmesi planı meclisten geçmedi!

Turan Hançerli'den kentsel dönüşüm için oturma eylemi!