AVM kiralarında kur kavgası bitmedi!

AVM kiralarında kur kavgası bitmedi! AVM kiralarında kur kavgası bitmedi!

AVM kiralarında kur tartışması devam ediyor. ATO Başkanı Gürsel Baran, döviz üzerinden kiralamayı yasaklayan son düzenleme sonrası birçok AVM’nin harekete geçtiğini açıkladı.Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından AVM kiralarımında dövizle yapılan sözleşmeler yasaklanmıştı. Dolar cinsinden yapılan sözleşmeler TL'ye dönüştürülecekti. 

Hürriyet'ten Hacer Boyacıoğlu'nun haberine göre,  Ankara  Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran, AVM’leri de içeren kiraların dövizle belirlenmesi yasağı sonrası bazı AVM’lerin yeni taleplerle perakendecilerin karşısına çıktığını söyledi.

Belirlenen kur memnun etmedi

Konu ile ilgili değerlendirmede bulunan Baran, “İlk kur şokundan sonra AVM’lerin bir bölümünde kurlar 2.5-3 TL gibi rakamlara sabitlenmişti. Ancak bakanlığın dövizle sözleşmeleri TL’ye çevirmede öngördüğü kur 3 lira 77 kuruş oldu. Bir de bunun üzerine TÜFE birleşik hesabı ekleniyor ve bin dolar karşılığı 4 bin 509 liraya kadar çıkıyor. Bu rakamların ortaya çıkmasından sonra AVM’lerde de tavır değişikliği olmaya başladı. Düzenlemeyi gerekçe göstererek, anlaştıkları kur rakamlarını iptal ediyor ve rakamı yukarı revize ediyorlar. Gördüğümüz kadarıyla yaygın bir sorun bu, en son bir perakendeci üyemiz geldi. Kirası bir anda 100 bin TL’den 180 bin TL’ye çıkarıldı” açıklamasında bulundu.

İş yeri sahipleri ve kiracılar arasında kavga büyüyor!

Kira sözleşmelerinde TL'ye dönüşün formülü değişti!